Gagea bohemica subsp. saxatilis (Mert. et W. D. J. Koch) Asch. et Graebn. – křivatec český skalní
Syn.: Gagea saxatilis (Mert. et W. D. J. Koch) J. A. et J. H. Schultes; Ornithogalum bohemicum Zauschn. var. saxatile Mert. et W. D. J. Koch; Ornithogalum busambarense Tineo ex Guss.; Ornithogalum pygmaeum Willd.; Ornithogalum saxatile (Mert. et W. D. J. Koch) J. A. et J. H. Schultes; Stellaster saxatilis (Mert. et W. D. J. Koch) Kuntze
Čeleď: Liliaceae – liliovité
Status: CR, §S, ČK
Popis: Miniaturní hustě chlupatá cibulovina o velikosti 5–10 cm, s 2 lodyžními listy a hustě chlupatými lodyhami. Počet květů 1–2(–5), obvykle pouze jeden. Okvětní lístky jsou tupě špičaté
Rozšíření: V rámci disjunktivního evropského areálu křivatce českého bylo popsáno několik poddruhů, křivatec český skalní je považován za západoevropskou subspecii uváděnou z Německa, Francie, SV Španělska a Itálie.
V České republice se v současné době vyskytuje pouze na dvou lokalitách na střední Moravě. Taxon byl na našem území objeven na začátku 20. století nedaleko Náměště na Hané, na druhé lokalitě nedaleko Seničky na Hané byl poprvé objeven v roce 1994. Na první zmiňované lokalitě byl desítky let nezvěstný.
Ekologie: Křivatec český skalní preferuje stanoviště skalních stepí, skal či výslunných strání v rozvolněných porostech xerotermních společenstev, na neutrálních až slabě kyselých půdách s vyšším podílem skeletu. Lokalita v České republice představuje fragment skalní lesostepi s akátem a dubem zimním na výchozech jílovitých břidlic a jemnozrnných drob Myslejovického souvrství Drahanského kulmu.
Ohrožení: Křivatec český skalní patří k nejvzácnějším rostlinám české flóry. Populace jsou velmi chudé, tvořené pár trsy obvykle s několika kvetoucími rostlinami nebo zůstávají sterilní. Tobolky na našem území nevytváří. Potencionální ohrožení může představovat destrukce stanovišť nebo sběr či vyrýpání cibulek.
Ochrana: Druh je u nás chráněný zákonem, veden jako silně ohrožený. Avšak jeho lokalita není chráněna územně. Plánuje se vyhlášení VKP (významného krajinného prvku) nebo přírodní památky. Záchranný program nebo management lokality není vypracován. Otázkou zůstává, zda mají takové kroky cenu, vzhledem ke sporadickému výskytu tohoto druhu, jehož přežití bude jen otázkou štěstí.
Literatura:
Horák D., Vymyslický T., Musil Z. & Bureš J. (2017): Gagea bohemica subsp. saxatilis v České republice. – Zprávy České botanické společnosti, 52: 163–173.
Hrouda L. (2010): Gagea Salisb. In.: Štěpánková J., Chrtek J. & Kaplan Z. (eds), Květena České republiky 8, Academia, Praha, 403–418.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!