Fallopia aubertii - opletka čínská

3. 10. 2023 vytvořil Václav Dvořák

Fallopia aubertii (L. Henry) Holub – opletka čínská

Syn.: Polygonum aubertii L. Henry; Bilderdykia aubertii (L. Henry) Moldenke; Reynoutria aubertii (L.Henry) Moldenke; Tiniaria aubertii (L.Henry) Hedberg ex Janch.

Čeleď: Polygonaceae – rdesnovité

Status: zdomácnělý neofyt

 

Popis: Dřevitá, lysá, ovíjivá liána dosahující i 6 m délky. Čepel listů kopinatá až v obrysu trojúhelníkovitá, na bázi klínovitě zúžená, střelovitá nebo hluboce srdčitá, často zvlněná. Květenství je tvořenou bohatou latou svazečků. Okvětí zprvu bílé, později narůžovělé; vnitřní strana korunních lístků s nápadným zeleným lemem; nitky tyčinek na bázi chlupaté. Nažky trojhranné, černé, lesklé, obalené zveličelým, křídlatým okvětím.

 

Možná záměna: Od našich opletek, jako je např. opletka křovištní (Fallopia dumetorum), se tento druh liší dřevnatějícími stonky a liánovitým růstem. Zbylé opletky jsou byliny. Druh je schopný hybridizace s křídlatkou japonskou (Reynoutria japonica).

 

Rozšíření: Původní areál druhu zahrnuje relativně malou část asijského kontinentu od Tibetu po severní a centrální část Číny. Jako ozdobná liána se však rozšířil na další kontinenty, především do Evropy, Severní Ameriky a na Nový Zéland, kde zplaňuje.

 

V České republice je s oblibou rovněž vysazován jako ozdobná liána a zplaňuje ve větších městech, jako je Brno a Praha, i v jejich okolí, větší počet spontánních lokalit se nachází rovněž na Znojemsku. Zplanění je doloženo z řady dalších, spíše dílčích lokalit, především však z nižších poloh. Z kultury je z českých zemí známa od poloviny 19. století.

 

Ekologie: Mimo svou domovinu se opletka čínská jeví jako ekologicky velmi plastický druh, který snadno porůstá různá stanoviště, známa je mimo kulturu především z pobřežních křovin, lužních lesů a lesních okrajů. Snadno přerůstá okolní vegetaci a vytváří nepropustné homogenní porosty.

 

Fanerofyt s fenologickým optimem kvetení od července do října.

 

 

Literatura:

 

Hoste I., Verloove F. & Bailey J. (2017): Two recent records from Belgium of established plants of Fallopia ×conollyana: A low profile alien steps into the open. – Dumortiera, 112: 8–13.

 

Chrtek J. (1990): Fallopia Adans. In: Hejný S., Slavík B., Hrouda L. & Skalický V. (eds), Květena České republiky 2, Academia, Praha, 359–362.