Evodinus clathratus

10. 11. 2008 vytvořil

Evodinus clathratus (Fabricius, 1792)

Syn.: Brachyta clathrata (Fabricius) Ganglbauer, 1881, Evodinellus clathratus (Fabricius, 1792), Pachyta clathrata (Fabricius) Mulsant, 1863, Rhagium clathratum Fabricius, 1792  

Čeleď: Cerambycidae - tesaříkovití  

Status: není hojný

 

Popis: Tělo 10-12 mm velké, zbarvení je velice variabilní. Černo-šedý, krovky s více či méně viditelnými žlutými páskami, které tvoří síťovitou strukturu. Existuje několik aberací, například brouci bez žlutých skvrnek (var. nigritus).  

 

Rozšíření: Velká část střední Evropy, Alpy, Karpaty až do západního Ruska. V ČR se vyskytuje téměř ve všech horách (Krkonoše, Jeseníky, Šumava, Krušné hory a další).  

 

Biologie a ekologie: Dospělce zastihneme od května do srpna. Často na horských loukách, na květech různých rostlin, nejčastěji miříkovitých (Apiaceae) nebo na květech hlohu a jeřábu. Také za slunečných dnů na větvích různých stromů, jako buků (Fagus) nebo dubů (Quercus) a jiných. O bionomii tohoto druhu se toho mnoho neví, ale podle Šváchy (1988) žíjí larvy pod kůrou mrtvých větví nebo stromů. Jako živné rostliny jsou uváděny smrk ztepilý (Picea abies), buk lesní (Fagus sylvatica) a vrby (Salix). Vývoj je pravděpodobně dvouletý a kuklí se v zemi.