Evarcha arcuata - skákavka černá

11. 2. 2010 vytvořil

Evarcha arcuata (Clerck, 1757) - skákavka černá

Syn.: Evarcha marcgravi (Scopoli, 1763), Marpissa grossa (C. L. Koch, 1837), Maturna arcuata  

Řád: Araneae - pavouci; Čeleď: Salticidae - skákavkovití  

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 5 - 7 mm (hlavohruď 2,5 - 3 mm). Skákavka s výrazným pohlavním dimorfizmem. Samice jsou zabarveny hnědě s bílými a černými chloupky, které tvoří na zadečku šípovitou kresbu. Zbarvení samic je poměrně variabilní, od téměř jednobarevně hnědých až po samice s  pestrou kresbou. Mladí jedinci jsou zbarveni stejně jako samice. Samci jsou jednobarevně černí, jen při pohledu ze předu mají okolo očí bílé pásky.

 

Možná záměna: Záměnit lze jen mladé jedince a samice a to s jinými skákavkami rodu Evarcha (v ČR 3 druhy), zejména pak se skákavkou obecnou (Evarcha falcata). Přesné určení je možné především podle kopulačních orgánů.

 

Rozšíření: Palearktický druh, vyskytující se v  Evropě a střední Asii.

 

V ČR hojný druh po celém území, od nížin do hor. Do nadmořské výšky 700 m n. m.

 

Biologie a ekologie: Jedna z našich nejhojnějších skákavek, která obývá různé otevřené biotopy. Najdeme ji na loukách, pastvinách, okrajích lesů, mýtinách, ale i v zahradách apod. Za slunečného počasí tyto skákavky hbitě poskakují po vegetaci a loví kořist. Kopulaci předchází zásnubní taneček, kdy samec poskakuje okolo samice. Páření probíhá od května, v letních měsících samice hlídají plochý kokon připředený nejčastěji k suchým květenstvím.

 

evarcha_arcuata1 evarcha_arcuata2 evarcha_arcuata3
evarcha_arcuata4