Eudonia lacustrata - šedovníček

17. 11. 2024 vytvořil Ondřej Machač

Eudonia lacustrata (Panzer, 1804) – šedovníček

Čeleď: Crambidae – travaříkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Rozpětí křídel 16–19 mm, délka těla okolo 10 mm. Tykadla jsou tenká, nitkovitá. Hlava s dopředu směřujícími pyskovými makadly. Tělo a nohy je šedé až hnědošedé. Přední křídla bělavá až světle hnědá s tmavou skvrnitou kresbou, kterou tvoří tmavé vlnovkovité linky a skvrny. Zbarvení předních křídel je variabilní. Zadní křídla jsou bělošedá bez kresby. Housenka je šedohnědá s hnědou hlavou a tmavými bradavičkami.

 

Možná záměna: Záměna je možná s dalšími velmi podobnými druhy šedovníčků z rodu Eudonia. Liší se kresbou na předním křídle (E. lacustrata má uprostřed předního křídla tmavě orámovanou skvrnku) a taky podle kopulačních orgánů.

 

Rozšíření: Palearktický druh, široce rozšířen v mírném pásu Evropy a Asie.

 

V hojný druh po celém území, patří mezi naše nejhojnější šedovníčky.

 

Biologie a ekologie: Tento šedovníček obývá různé lesní i nelesní biotopy s porosty mechů, najdeme ho v lužních a listnatých lesích a jejích okrajích, ale i na vlhčích loukách, mokřadech, v remízcích i zahradách. Imaga létají od května do října. Aktivní je především v noci, kdy ho můžeme najít na mechem porostlých kmenech stromů. Housenky se živí různými větvenými mechy (např. Hypnum cupressiforme) na zemi, ale často také na kmenech stromů. Housenky najdeme od srpna, přezimují v mechu a na jaře se kuklí.

 

 

Literatura:

 

Šumpich J, Liška J, Laštůvka Z & Laštůvka A (2022): Drobní motýli II. - Motýli a housenky střední Evropy VI. Academia, Praha, 812 pp.