Ematurga atomaria - tmavoskvrnáč vřesový

5. 6. 2023 vytvořil Ondřej Machač

Ematurga atomaria (Linnaeus, 1758) – tmavoskvrnáč vřesový

Čeleď: Geometridae – píďalkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Rozpětí křídel 22–30 mm, délka těla okolo 12 mm. Zbarvení těla je světle žlutohnědé s tmavě kropenaté. Tykadla jsou u samice nitkovitá, u samce hřebenitá. Zbarvení křídel je variabilní od žlutohnědé po oranžovohnědou s tmavší kropenatou kresbou (typické skořicové zbarvení), která někdy tvoří pruhovaný vzor. Samice jsou obvykle světlejší než samci. Nohy jsou hnědě kropenaté. Housenka je světle hnědá nebo hnědozelená s nevýrazným světlým pruhem na boku. Vajíčka jsou světle zelená.

 

Možná záměna: Dobře poznatelný druh, ale díky variabilitě ve zbarvení je možná záměna s některými dalšími tmavoskvrnáči (Ennominae).

 

Rozšíření: Palearktický druh, který je široce rozšířen v mírném pásu Evropy a Asie (Čína, Japonsko).

 

V ČR hojný druh, od nížin do hor. Patří mezi naše nejběžnější píďalky.

 

Biologie a ekologie: Tmavoskvrnáč vřesový obývá různé nelesní biotopy, zvláště různé typy luk (spíše sušší), pastviny, meze, vřesoviště, stráně, ruderály, úhory, stepi, okraje lesů a cest. Aktivní je přes den, zvláště za slunečného počasí, jindy odpočívá na vegetaci, ze které při vyrušení hbitě vyletuje a nedaleko opět usedá. Občas přilétá i na světlo. Létá od dubna do září a má jednu a někdy i dvě generace. Housenky od června do září.  Housenky jsou polyfágní a živí se různými bylinami (např. chrpy, bobovité) a keříčkovitými dřevinami (např. vřes, borůvka). Přezimuje kukla, obvykle ve stařině.

 

 

Literatura:

 

Macek J., Procházka J. & Traxler L. (2012): Motýli a housenky střední Evropy Noční motýli III. - píďalkovití, Academia Praha.