Ectophasia crassipennis - kuklice plochá

8. 1. 2017 vytvořil Ondřej Machač

Ectophasia crassipennis (Fabricius, 1794) – kuklice plochá

Čeleď: Tachinidae – kuklicovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 9–10 mm. Hlava je široká, žlutavá s velkýma červenýma očima, u samců se téměř dotýkají. Hruď je žlutavá, hustě ochlupená, štítek je obvykle žlutě poprášen. Zadeček je široký a plochý, oranžový nebo žlutavý s tmavou páskou uprostřed. Zbarvení je variabilní a vyskytují se i tmavý jedinci a jedinci bez pásky. Křídla jsou široce trojúhelníkovitá s tmavými skvrnami (které mohou chybět) a žlutavým nádechem v horní části. Nohy jsou hnědé až žlutohnědé se světlejšími stehny.

 

Možná záměna: Záměna je možná zejména s podobnou kuklicí podlouhlou (E. oblonga), která má zadeček delší než širší s tenkou tmavou páskou. U samic je 7. sternit zahnut dozadu, kdežto u kuklice ploché dopředu. Podobné jsou také kuklice rodu Gymnosoma.

 

Rozšíření: Evropský druh – téměř celá Evropa, kromě Skandinávie a Britských ostrovů.

 

V ČR hojný druh, roztroušeně po celém území, zejména ve středních polohách a podhůří.

 

Biologie a ekologie: Tuto kuklici najdeme na loukách, pasekách, okrajích lesů a cest. Létá v letních měsících, zejména v srpnu, kdy ji nejčastěji za slunečného počasí nalezneme na květech různých bylin, nejčastěji na mátě nebo miříkovitých. Larvy cizopasí v plošticích, zvláště v kněžicích (Pentatomidae).

 

 

Literatura:


Doskočil, J. (1977): Klíč zvířeny ČSSR. Díl V. Dvoukřídlí. Academia. Praha.

 

Javorek V. (1967): Kapesní atlas dvoukřídlého hmyzu. SPN Praha.

 

Tschorsnig, H.-P. & Herting, B. (1994). Die Raupenfliegen (Diptera: Tachinidae) Mitteleuropas: Bestimmungstabellen und Angaben zur Verbreitung und Ökologie der einzelnen Arten. Stuttgarter Beiträge zur Naturkunde Serie A (Biologie) 506: 1–170.