Duchesnea indica - jahodka indická

20. 10. 2013 vytvořil Václav Dvořák

Duchesnea indica (Andrews) Focke – jahodka indická

Syn.: Fragaria indica Andrews; Duchesnea fragarioides Sm.; Potentilla indica (Andrews) T. Wolf in A. et Gr.

Čeleď: Rosaceae – růžovité

Status: nepůvodní druh

 

Popis: Bylina s plazivou, na uzlinách kořenující lodyhou dlouhou 2050 cm. Listy trojčetné, dlouze řapíkaté, na bázi s palisty. Květy jednotlivé, dlouze stopkaté. Lístky kalíšku zubaté. Korunní lístky zbarvené zlatožlutě. Souplodí kulovité, za zralosti jasně červené s nažkami rozloženými při povrchu.

 

Možná záměna: Od zástupců rodu jahodník (Fragaria) se liší barvou květů (zlatožlutá) a tvarem lístků kalíšku, které jsou zubaté nikoli celokrajné.

 

Rozšíření: Původní domovinou jahodky je oblast mezi Afghánistánem a Japonskem. Často se pěstuje a následně zplaňuje na všech kontinentech.

 

V ČR se pěstuje jako okrasná trvalka, nezřídka zplaňuje a trvale se udržuje především v parcích a zámeckých zahradách či v intravilánech měst (Praha, Olomouc, Brno, Kroměříž, aj.).

 

Ekologie: Stínomilná a vlhkomilná rostlina, která za vhodných podmínek vytváří dominantní porosty ve vegetaci.

 

Vytrvalý hemikryptofyt s fenologickým optimem od června do října.

 

Poznámka: Do Evropy se dostala jako okrasná rostlina již v 18. století. Oproti našim jahodníkům jsou plody jahodky chuťově nezajímavé až nevhodné ke konzumaci. V Asii je považována za přirozený lék v boji s rakovinou děložního čípku a současné výzkumy její využití potvrzují.

 

 

Literatura:


Křísa B. (1995): Duchesnea Sm. In.: Slavík B. (ed.): Květena České republiky vol. 4, Academia, Praha: 314.

 

Peng Bo et al. (2008): Suppression of human ovarian SKOV-3 cancer cell growth by Duchesnea phenolic fraction is associated with cell cycle arrest and apoptosis. – Gynecologic Oncology, 108/1: 173-181.