Cypripedium calceolus - střevíčník pantoflíček

9. 12. 2008 vytvořil Michal Hroneš

Cypripedium calceolus L. – střevíčník pantoflíček
Čeleď: Orchidaceae – vstavačovité
Status: VU, §S, EU – NATURA 2000, BERN, CITES

Popis: Poměrně vysoká rostlina, dorůstající až 60 cm, s plazivým podzemním oddenkem. Listy jsou široce vejčité až podlouhle kopinaté, na konci špičaté, s nápadnou souběžnou žilnatinou, živě zelené, na bázi objímající stonek. Květy jsou velké, nápadné, tvořené žlutým, „střevíčkovitým“ pyskem a čtyřmi hnědočervenými, vzácně i žlutavými, lupenitými, okvětními lístky. Plodem je tobolka.

Rozšíření: Rostlina s kontinentálním rozšířením, západní hranice souvislého výskytu probíhá Francií a Německem, východní hranice se nachází ve střední Asii. Na jihu zasahuje do submediteránních oblastí, na severu do jižní Skandinávie.

V ČR se vyskytuje především v termofytiku a mezofytiku s přesahem do oreofytika. Roztroušeně se vyskytuje po celém území, chybí pouze v západních Čechách a částečně také na severní Moravě.

Ekologie: Roste na neutrálních nebo zásaditých půdách, většinou na vápnitém podloží (kalcifyt), částečně vlhkých substrátech. Střevíčníku vyhovuje částečné zastínění (heliosciofyt) a proto často roste v bylinném patře světlých lesů. Zpočátku se vyživuje mykotrofně, poté co mu narostou listy, přechází na klasický autotrofní způsob výživy.

Geofyt, který kvete v květnu a červnu.

Význam: Jediný přirozeně se vyskytující zástupce rodu Cypripedium ve střední Evropě. Typický příklad deštníkového druhu, jehož význam a ochrana je díky své nesporné nápadnosti a dekorativnosti přeceňována. Počet míst, na kterých střevíčník roste je poměrně vysoký (udává se 70–80 lokalit) a jsou rozmístěny po celém území republiky. Díky jeho výskytu na dané lokalitě je však územně chráněna řada méně nápadných nebo esteticky výrazných druhů.

Ohrožení a ochrana:
Střevíčník je ohrožen především intenzivním lesním hospodářstvím, eutrofizací prostředí či právě svou nápadností, která láká turisty a zahrádkáře k trhání stonků a vyrývání podzemních hlíz. Druh je na naprosté většině lokalit územně chráněn. Početnost populací i jedinců je dlouhodobě monitorována a probíhá také laboratorní kultivace. Druh je chráněn zákonem, je zahrnut v červeném seznamu cévnatých rostlin a je uveden také v celé řadě úmluv o ochraně organismů.

 

 

Literatura:

Nepraš K., Kroufek R., Kubát K. & Vlačiha V. (2008): Orchideje Českého středohoří. – Oblastní muzeum v Litoměřicích, Litoměřice, 136 p.

Procházka F. (2010): Cypripedium L. – In.: Štěpánková J., Chrtek J. & Kaplan Z. (eds), Květena České republiky 8, Academia, Praha, 436–438.