Cynoglossum montanum - užanka uherská

25. 1. 2010 vytvořil Václav Dvořák

Cynoglossum montanum L. - užanka uherská

Syn.: Cynoglossum hungaricum Simk.; Cynoglossum haenkei Schultes; Cynoglossum rotatum Velen.

Čeleď: Boraginaceae - brutnákovité

Status: C2

 

Popis: Dvouletka vyrůstající prvním rokem jen sterilní růžicí. Lodyha přímá, 40-100 cm vysoká, v dolní části s odumírajícími řapíky listů, odstále měkce chlupatá, někdy olysávající. Spodní lodyžní listy řapíkaté, eliptické; listy postavené na lodyze výše přisedají širokou bází. čepel kopinatá, po obou stranách chlupatá, na omak tuhá, drsná. Květenstvím je vijan složený s malého počtu větví a pouze jedním listencem. Kališní cípy dlouhé 5 mm, za plodu se prodlužují. Koruna nálevkovitá, světle růžová, později přechází do tmavě červené až fialové barvy. Plodem jsou široce vejčité tvrdky, světlé barvy a nevyniklou nebo nevyvinutou hřbetní ploškou, vždy však zakončenou na husto poskládanými kotvičkovitými výrůstky.

 

Možná záměna: Na našem území zaměnitelný s hojnějším taxonem užankou lékařskou (Cynoglossum officinale), která má na omak listy měkce chlupaté, koruna květů nebývá běžně zbarvena do růžova a tvrdky mají vždy zřetelnou hřbetní plošku.

 

Rozšíření: Submediteránní taxon rozšířený na Balkánském poloostrově a v oblasti Mediteránu, odkud zasahuje až do střední Evropy. Izolovaně se vyskytuje též v jižní Francii a v Malé Asii.

 

V České republice se přirozeně roztroušeně až vzácně vyskytuje pouze v oblasti panonského termofytika, odkud zasahuje do mezofytika moravského předhůří Vysočiny. Ojediněle zavlékán do Čech, dokladován např. z Pražské kotliny. Preferuje planární až kolinní polohy.

 

Ekologie: Užanka uherská osidluje různé typy xerotermních stanovišť, přirozenějšího i výrazně antropicky ovlivněného charakteru, jako jsou stráně, skalnaté ostrohy, písčiny, pastviny, okraje cest, rozvolněné křoviny i rumiště. Není součástí vyhraněných vegetačních typů.

 

Dvouletka s fenologickým optimem kvetení od května do července.

 

Ochrana a ohrožení: Druh není zákonem chráněný, v Červeném a černém seznamu je vedený jako silně ohrožený.

 

 cynoglossum_montanum1 cynoglossum_montanum2 cynoglossum_montanum3

 

Literatura:

 

Sutorý K. (2000): Cynoglossum L. – užanka. – In: Slavík B., Chrtek J. jun. & Štěpánková J. (eds), Květena České republiky 6, p. 242–245, Academia, Praha.