Cotoneaster integerrimus - skalník celokrajný

9. 6. 2011 vytvořil Michal Hroneš

Cotoneaster integerrimus Medik. – skalník celokrajný  

Syn.: Mespilus cotoneaster L. p.p., Mespilus cotoneaster subsp. ruber Ehrh., Cotoneaster vulgaris Lindl., Cotoneaster alaunicus auct., Cotoneaster alaunicus subsp. mutabilis Hrabětová-Uhrová  

Čeleď: Rosaceae – růžovité

Status: C4

 

Popis: Keř s přímými, do 2 m vysokými větvemi a hladkou červenohnědou až šedou borkou. Listy jsou celokrajné, vejčité až eliptické, na bázi zaokrouhlené, na líci lysé, matně zelené, na rubu hustě plstnaté. Květenství je řídké, tvořené svazečky převislých květů. Češule nálevkovitá, lysá. Koruna je růžová, tvořená 5 široce eliptickými lístky. Kališní cípy jsou široce trojúhelníkovité, na konci tupé, na okraji pýřité. Plodem je kulovitá, červená až nafialovělá malvice.

 

Možná záměna: Od skalníku černoplodého (Cotoneaster melanocarpus) se liší barvou plodů, lysým lícem listů či chudším květenstvím.

 

Rozšíření: Roztroušeně a značně nesouvisle rozšířený druh, který se vyskytuje v teplejších oblastech Evropy a v západní Asii. Těžiště rozšíření leží ve střední a jihovýchodní Evropě odkud druh zasahuje na západ po Anglii a severní Španělsko, na východ přes Malou Asii na Kavkaz a do Íránu a na sever do jižní Skandinávie a Finska.

 

V ČR se vyskytuje roztroušeně až lokálně hojně v kolinním stupni (pahorkatině), odkud vzácně vystupuje až do podhůří. Zajímavý je reliktní výskyt tohoto teplomilnějšího druhu v ledovcových karech Hrubého Jeseníku. Dříve se pravděpodobně vyskytoval také v karech Krkonoš.

 

Ekologie: Skalník celokrajný roste na výhřevných, na živiny bohatších, často skeletovitých půdách. Nalezneme ho ve světlinách a na okrajích teplomilných doubrav, v porostech teplomilných křovin či na slunných svazích. Je diagnostickým druhem křovin svazu Prunion spinosae.

 

Nanofanerofyt, který kvete od dubna do června.

 

Význam: Poměrně zřídka pěstovaný druh, který se vysazuje jako medonosná rostlina či jako okrasný keř vhodný na sušší stráně či skalky.

 

     

 

Literatura:

 

Kovanda M. (1992): Cotoneaster Med. – skalník. – In: Hejný S., Slavík B., Kirschner J. & Křísa B. (eds), Květena České republiky 3, p. 485–487, Academia, Praha.