Cornumutila lineata - tesařík čtyřpásý

7. 1. 2017 vytvořil Filip Trnka

Cornumutila lineata (Letzner, 1844) – tesařík čtyřpásý
Čeleď: Cerambycidae – tesaříkovití
Status: CR

 

Popis: Velikost těla 8–12 mm. Zbarvení těla černé, tykadla černo-žlutavá. Krovky černé, na každé krovce dvě žluté nebo hnědo-žluté podélné pásky nedosahující konce krovek. Nohy žluto-červené, zadní stehna ke konci černá. Zbarvení může být variabilní, především ve tvaru a redukci pásek na krovkách.

 

Rozšíření: Druh známý z jižní Francie, severní Itálie, střední Evropy, Rumunska, Ukrajiny a severovýchodní části evropského Ruska až na Sibiř.

 

V ČR velmi vzácný druh, který je znám pouze z Moravy a to z hřebenových partií Jeseníků (např. Praděd nebo Červenohorské sedlo).

 

Biologie a ekologie: Dospělci krátce od konce června do začátku srpna. Významný indikační druh původních vysokohorských klimaxových smrčin (nad 1000 m n. m.). Imaga mají denní aktivitu a jsou v přírodě nacházena jen velmi vzácně, na smrkových kmenech, nenavštěvují květy. Vývoj larev probíhá výhradně ve smrku ztepilém (Picea abies). Napadené stromy jsou nejčastěji odumírající nebo nedávno vyvrácené. Samičky kladou vajíčka na usychající nebo mrtvé vršky stromů 3–4 m nad zemí, které jsou odkorněné. Vývoj larev trvá tři roky, kuklení probíhá ve dřevě.

 

Ohrožení a ochrana: Tesařík čtyřpásý není chráněn zákonem, ale je zařazen v červeném seznamu ČR v kategorii „kriticky ohrožený“. Lokality s výskytem tohoto druhu by měly být přísně chráněny, protože horské klimaxové smrčiny patří v rámci střední Evropy k velmi významným a také nejohroženějším ekosystémům. Historicky byl tento druh ohrožen především devastací, velkoplošným kácením lesů a částečně i imisemi. Přirozené porosty smrku jsou ohroženy nevhodným hospodařením. Vhodným managementem je udržování různověkých porostů a podpora přirozené obnovy autochtoních populací smrku.

 

Taxonomická poznámka: V literatuře byl ještě do nedávna tento druh z ČR uváděn pod jménem Cornumutila quadrivittata (Gebler, 1830). Tento druh se ovšem ve střední Evropě nevyskytuje, obývá spíše západní část Palearktu.

 

 

Literatura:

 

Heyrovský L. & Sláma M. (1992): Tesaříkovití (Coleoptera: Cerambycidae). 2. doplněné vydání. Fauna ČSSR 5., Kabourek, Zlín, 368 pp.

 

Lazarev M. A., 2009. Cornumutila quadrivittata (Gebler, 1830) and C. lineata (Letzner, 1844), stat. rest. (Coleoptera, Cerambycidae) from Western Europe and Russia. Longicornists, Special Bulletin of the Japanese Society of Coleopterology 7: 117–126.

 

Sláma M.E.F. (1998): Tesaříkovití (Cerambycidae) České republiky a Slovenské republiky (Brouci – Coleoptera). Milan Sláma, Krhanice, 383 pp.