Clogmia albipunctata - koutule skvrnitá

26. 10. 2019 vytvořil Ondřej Machač

Clogmia albipunctata (Williston, 1893) – koutule skvrnitá

Čeleď: Psychodidae – koutulovití

Status: nepůvodní druh

 

Popis: Drobná muška, avšak jedna z největších koutulí vyskytujících se v ČR. Délka těla 3,5–4,5 mm. Hlava je malá s poměrně dlouhými, nápadně ochlupenými tykadly. Hruď šedá až šedohnědá, ochlupená stříbřitými chloupky. Zadeček krátký s šedohnědými chloupky. Křídla jsou oválná, skvrnitá s ochlupenými žilkami, třemi tmavšími skvrnami a bílými skvrnami na okraji. Nohy jsou tmavě šedé, poměrně robustní s bílými chloupky.

 

Možná záměna: Od našich koutulí se liší velikostí a skvrnitými křídly.

 

Rozšíření: Kosmopolitní druh, původně v tropických a subtropických oblastech. V posledních letech byla zavlečena také do střední Evropy.

 

V ČR roztroušeně ve městech a obcích po celé ČR. Poprvé u nás zjištěna v roce 2011 v Brně.

 

Biologie a ekologie: Koutule skvrnitá je v našich podmínkách vázána na vytápěné budovy a její výskyt je znám převážně z městských aglomerací. V letních měsících se však může vyskytovat a rozmnožovat také v okolí budov, v parcích a zahradách. Občas se vyskytují v bytech a domech na vlhkých místech (v koupelnách, umývárnách či sklepích). Larvy se vyvíjejí v polotekutých substrátech s dostatkem rozkládajících se organických látek (odpadní vody apod.), ve volné přírodě např. v dendrotelmách. Vývoj larev, které se živí rozkládajícím se substrátem, trvá okolo 25 dní. Ve vzácných případech a při nedostatečné hygieně v domácnosti, může dojít až k přemnožení. Vzácně může tato koutule způsobovat myázy (onemocnění způsobené vývojem larev dvoukřídlých v tkáních živočichů) nebo alergické reakce ze šupinek a chloupků křídel.

 

 

Literatura:

 

Šuláková H., Gregor F., Ježek J. & Tkoč M. (2014): Nová invaze do našich obcí a měst: koutule Clogmia albipunctata a problematika myáz. Živa 1/2004: 29–32.