Chrysotoxum bicinctum - pestřenka dvojpásá

7. 3. 2019 vytvořil Ondřej Machač

Chrysotoxum bicinctum (Linnaeus, 1758) – pestřenka dvojpásá

Čeleď: Syrphidae – pestřenkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 11–12 mm. Tělo je protáhlé, mírně zploštělé. Hlava je žlutočerná, oči jsou velké černí, u samců spojené se zlatavým odleskem. Černá tykadla jsou delší než hlava. Štít je leskle černý se dvěma podélnými tenkými páskami v přední části. Štítek je černý, žlutě orámován. Zadeček je leskle černý se dvěma žlutými páskami, mezi nimi ještě méně výrazné tenčí pásky. Nohy jsou žluté s tmavými stehny. Křídla jsou průhledná s tmavší skvrnou u horního okraje.

 

Možná záměna: Od ostatních našich zástupců rodu Chrysotoxum se liší kresbou s dvěma výraznými páskami na zadečku (ostatní druhy mají více proužků).

 

Rozšíření: Palearktický druh, rozšířen v téměř celé Evropě až po centrální část Sibiře.

 

V ČR hojný druh roztroušeně po celém území, od nížin do hor.

 

Biologie a ekologie: Pestřenka dvojpásá se vyskytuje na květech (nejčastěji na miříkovitých a hvězdnicovitých rostlinách) na okrajích lesů, podél lesních cest, na loukách, mýtinách a lesních světlinách. Dospělci se vyskytují od června do září, u nás nejčastěji v druhé půlce srpna. Předpokládá se, že se larvy živí kořenovými mšicemi v mraveništích.

 

 

Literatura:


Ball S.G. & Morris R. K. A. (2000): Provisional atlas of British hoverflies (Diptera, Syrphidae). Monks Wood, UK: Biological Record Centre.

 

Javorek V. (1967): Kapesní atlas dvoukřídlého hmyzu. SPN Praha.