Choerades fimbriata - roupec chlupatý

27. 2. 2024 vytvořil Ondřej Machač

Choerades fimbriata (Meigen, 1820) – roupec chlupatý

Čeleď: Asilidae – roupcovití

Status: nehojný druh

 

Popis: Délka těla 12–18 mm. Hlava je tmavá se světlými žlutavými chloupky. Oči jsou tmavé se zeleným leskem. Tykadla jsou tmavá, mírně lomená. Hruď je tmavá, řídce ochlupená tenkými chloupky. Zadeček je robustní, tmavý, hustě ochlupen dlouhými chloupky, v přední části bělavými, zbytek zadečku se žlutými chloupky. Nohy jsou černě pýřité. Křídla jsou průhledná s hnědošedým nádechem.

 

Možná záměna: Záměna je možná s některými dalšími roupci rodu Choerades, od nichž se liší hustým žlutým ochlupením zadečku po celých článcích a s bělavými chloupky v přední části zadečku. Na první pohled připomíná také roupce z rodu Laphria.

 

Rozšíření: Evropský druh, široce rozšířen v mírném pásu Evropy, zejména ve střední a východní Evropě, v západní části Evropy je vzácný, chybí na Britských ostrovech.

 

V ČR poměrně vzácný druh, zejména v nižších polohách, nejvíce na jihu Moravy (v Podyjí je hojnější), jinde vzácně.

 

Biologie a ekologie: Tohoto roupce můžeme potkat na různých osluněných lesních biotopech, jako jsou okraje světlých listnatých lesů (zejména doubrav), lesostepi, lesní světliny, okolí lesních cest a na pasekách. Dospělci často sedají na osluněné větve stromů a keřů. Dospělci létají od května a v letních měsících. Jsou to dravci, kteří loví převážně létající hmyz, kterého se zmocňují v letu. Larvy žijí v trouchnivělém dřevě listnatých stromů.

 

 

Literatura:

 

Bosák J. (1995): Roupci (Asilidae, Diptera) Jižní Moravy. – Acta musealia Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, 6: 1–25.

 

Doskočil J. & Chvála M. (1977): Roupcovití - Asilidae. Pp. 167-171. In: Doskočil J. (ed.): Klíč zvířeny ČSSR, díl V. Dvoukřídlí. Nakladatelství Československé akademie věd, Praha, 376 pp.

 

Stejskal R. (2011): Příspěvek k poznání roupců (Diptera: Asilidae) národních parků Podyjí a Thayatal a několik alokalit Znojemska. Thayensia (Znojmo) 2011, 8: 101-108.