Chiasmia clathrata - kropenatec jetelový

6. 5. 2024 vytvořil Ondřej Machač

Chiasmia clathrata (Linnaeus, 1758) – kropenatec jetelový

Čeleď: Geometridae – píďalkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Rozpětí křídel 22–30 mm, délka těla okolo 12 mm. Zbarvení těla je tmavě hnědé, světle kropenaté. Tykadla jsou u obou pohlaví nitkovitá. Zbarvení křídel je bílé někdy až žlutavé s tmavou síťovitou kresbou. Nohy jsou tmavé, světle kropenaté. Housenka je světle zelená někdy až hnědofialová se světlým páskem na bocích a tmavým proužkem na hlavě.

 

Možná záměna: U nás, díky typické kresbě na křídlech, nezaměnitelný druh píďalky.

 

Rozšíření: Palearktický druh, který je široce rozšířen v mírném pásu Evropy a Asie (včetně Japonska).

 

V ČR hojný druh, po celém území, od nížin do středních poloh.

 

Biologie a ekologie: Kropenatec jetelový obývá různé nelesní biotopy, zvláště různé typy luk, pastviny, meze, ruderály, úhory, stepi, okraje polí a cest, ale také často v zahradách apod. Hojný je i v kulturní karajině. Aktivní je přes den i v noci. Za nepříznivého počasí (déšť, větrno) se ukrývá v husté bylinné vegetaci. Občas přilétá i na světlo. Má obvykle dvě generace během roku, první létá od dubna do června a druhá poté od července do září. Housenky od května do září.  Housenky se živí různými bobovitými rostlinami (Fabaceae), zejména jeteli (Trifolium) a štírovníky (Lotus). Přezimuje kukla, obvykle ve stařině.

 

 

Literatura:

 

Macek J., Procházka J. & Traxler L. (2012): Motýli a housenky střední Evropy Noční motýli III. - píďalkovití, Academia Praha.