Chernes nigrimanus Ellingsen, 1897 – štírek severní
Čeleď: Chernetidae – štírkovití
Status: EN
Popis: Délka těla 2,3–2,5 mm. Tělo je zploštělé. Hlavohruď je mírně delší než širší, světle červenohnědá. Oči nejsou vyvinuty. Klepítkovitá makadla jsou robustní, červenohnědá s tmavým posledním klepítkovitým článkem, na povrchu se zrnitou strukturu. Zadeček je hnědý až červenohnědý, zploštělý s rozdělenými články. Celé tělo je pokryto kyjovitými chloupky. Nohy jsou poměrně krátké, světle hnědočervené.
Možná záměna: Záměna je možná s dalšími druhy rodu Chernes (v ČR 5 druhů). Od nich se však odlišuje mj. přítomností dvou delších odstávajících štětin na okraji posledního zadečkového článku a zejména pak tmavým prstovým článek makadla.
Rozšíření: Evropský druh, rozšířen ve střední a severní Evropě (Skandinávie).
V ČR vzácný druh, dosud u nás znám např. z Třeboňska a Železných hor.
Biologie a ekologie: Štírek severní žije pod kůrou a pod šupinami kůry jehličnatých stromů, zvláště pak borovic na různých stanovištích reliktního charakteru – rašelinné bory, ale i bory na skalách a suťové lesy. Vystupuje i do hor. Žije pod kůrou a v jejích prasklinách, kde loví drobné členovce, zvláště chvostoskoky, někdy udáván také pod kameny. S dospělci se setkáme po celý rok.
Ochrana a ohrožení: Díky své vazbě na reliktní biotopy a starší stromy je uveden v červeném seznamu bezobratlých jako druh ohrožený (EN). Ohrožen je nevhodným hospodařením a zánikem vhodných stanovišť – reliktní borové lesy.
Literatura:
Christophoryová J., Šťáhlavský F. & Fedor P. (2011): An updated identification key to the pseudoscorpions (Arachnida: Pseudoscorpiones) of the Czech Republic and Slovakia. Zootaxa 2876: 35-48.
Schmarda T. (1995): Chernes nigrimanus - eine für die Tschechische Republik neue Pseudoskorpionart (Pseudoscorpiones: Chernetidae). Arachnologische Mitteilungen 9: 61-66.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!