Chamaecytisus ratisbonensis - čilimník řezeňský

26. 12. 2009 vytvořil Michal Hroneš

Chamaecytisus ratisbonensis (Schaeffer) Rothm.  – čilimník řezeňský

Syn.: Cytisus ratisbonensis Schaeffer, Cytisus hirsutus subsp. ratisbonensis (Schaeffer) Briq, Cytisus ratisboensis subsp. biflorus (L'Hér) Gams, Cytisus cinereus Host, Cytisus supinus Crantz, Cytisus biflorus L'Hér, Chamaecytisus biflorus (L'Hér) Link, Tubocytisus biflorus (L'Hér) Fourr.  

Čeleď: Fabaceae  – bobovité

Statut: C4

 

Popis: Nízký, do 30 cm vysoký, plazivý keřík. Dvouleté větvičky jsou lysé, letorosty hustě hedvábitě chlupaté. Listy jsou trojčetné, dlouze řapíkaté, hedvábitě chlupaté. Lístky jsou obkopinaté až eliptické. Květy, vyrůstající po 2 až 3 v paždí listů, jsou žluté, na bázi často hnědooranžové. Kalich je trubkovitý, hustě hedvábitě chlupatý, za plodu dlouho vytrvávající. Plodem jsou podlouhlé, plstnatě chlupaté lusky.

 

Možná záměna: Od druhu čilimník nízký (Chamaecytisus supinus) se liší především řídce odstále chlupatými loňskými větvičkami a letorosty a také odstále chlupatými listy a kalichy.

 

Rozšíření: Čilimník řezeňský je druhem s přibližně panonským areálem rozšíření, rostoucím ve střední a východní Evropě. Vyskytuje se v Německu, České republice, na Slovensku, jižním Polsku, Rakousku, Maďarsku, Rumunsku a na Ukrajině.

 

U nás se vyskytuje především v termofytiku a roztroušeně také v teplém mezofytiku, vzácněji také v chladnějším mezofytiku, především na jižní Moravě a středních a severních Čechách. Těžiště rozšíření druhu se nachází v panonském termofytiku. Zcela chybí především v jižních a jihozápadních Čechách. Naší republikou prochází severozápadní hranice rozšíření druhu.

 

Ekologie: Suchomilný druh rostoucí na slunných lesních lemech, na jejich světlinách, křovinatých a lesostepních stráních či na travnatých suchých trávnících. Obvykle na mělkých, kamenitých, především písčitých až sprašových půdách.

 

Chamaefyt, kvetoucí od dubna do června.

 

 

 

Literatura:

 

Skalická A. (1995): Chamaecytisus Link In: Slavík B. (ed.), Květena České republiky, vol. 4, Academia, Praha, 339–348.