Cerambyx scopolii – tesařík bukový

25. 6. 2008 vytvořil Filip Trnka

Cerambyx scopolii Fűssli, 1775 ? tesařík bukový

Syn.: Cerambyx cerdo var. minor Linnaeus, 1758; Cerambyx niger gallicus Voet, 1778; Cerambyx piceus Geoffroy, 1785; Cerambyx cerdo (Linnaeus) Poda, 1761; Cerambyx heros (Scopoli) Bergstraesser, 1778; Hammaticherus cerdo (Linnaeus) White, 1853

Čeleď: Cerambycidae - tesaříkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Tesařík o velikosti 18 - 28 mm, černé barvy, samec má tykadla delší než samička, štít je hrubě vzorkovaný s nápadnými výrůstky po stranách. Krovky jsou také hrubě vzorkovány.

 

Možná záměna: Podobným druhem je tesařík obrovský (Cerambyx cerdo) ten se ale vyznačuje velikostí okolo pěti centimetrů a naoranžovělým koncem krovek.

 

Rozšíření: Téměř celá Evropa, zasahuje až do jižní Fenoskandie, ale chybí ve Velké Británii.

 

V ČR je místy hojně až velmi hojně rozšířen, např. na jižní Moravě.

 

Biologie a ekologie: Vyskytuje se na teplejších lokalitách, nejhojněji v nížinách. První jedince můžeme spatřit již v dubnu, jak za slunečných dnů poletují nad rozkvetlými keři a bylinami, nejčastěji na hlohu (Crataegus) a růžích (Rosa). Vývoj probíhá v listnáčích, nejčastěji je to dub (Quercus), ale není to pravidlem, často také na buku (Fagus), javoru (Acer), habru (Carpinus), kaštanovníku (Castanea) a dalších listnatých stromech. Samička naklade do mrtvého či odumírajícího dřeva vajíčka. Larva dorůstá délky okolo 50 mm, vývoj trvá přibližně dva roky, ale často může být delší.

 

Taxonomická poznámka: U nás poddruh Cerambyx scopolii scopolii, z dalších poddruhů Cerambyx scopolii nitidus, Cerambyx scopolii paludivagus.

 

Tesařík bukový Tesařík bukový Tesařík bukový