Brigittea civica - cedivečka zápřední

20. 1. 2018 vytvořil Ondřej Machač

Brigittea civica (Lucas, 1850) – cedivečka zápřední

Syn.: Dictyna civica (Lucas, 1850)

Čeleď: Dictynidae – cedivečkovití

Status: nepůvodní druh

 

Popis: Délka těla 2,3–3,5 mm (havolhruď 1–1,5 mm). Hlavohruď je tmavě hnědá až černohnědá se světlými chloupky tvořící středový pruh. Zadeček je světle šedohnědý s tmavší kresbou. Nohy jsou žlutohnědé s nevýrazným tmavším kroužkováním.


Možná záměna: Záměna je možná s dalšími druhy rodu Dictyna (kde donedávna tento druh patřil), od kterých se liší kresbou na zadečku, ekologií a zejména kopulačními orgány.

 

Rozšíření: Původně středomořský druh – nyní rozšířen v celé Evropě, na severu Afriky a dostala se také do Severní Ameriky.

 

V ČR hojný druh, zejména ve větších městech v teplejších oblastech. Mapa rozšíření zde.


Biologie a ekologie: Cedivečka zápřední žije v ČR, na rozdíl od našich ostatních příbuzných cediveček pouze synantropně, na zdech budov ve městech. Ve Středomoří žije také na skalách. Nejčastěji ji najdeme pod různými římsami či na štukovaných zdech. Zde si staví typické sítě se spletí vláken s takzvaným „kribelovým vlášením“, což je specifický typ lepivého vlákna, které produkuje snovací políčko (kribelum) u snovacích bradavek těchto pavouků. Na těchto sítích ulpívá prach a sítě se tak po čase stávají na světlých fasádách velmi nápadné a tvoří neestické tmavé fleky, které lze odstranit jen mechanicky. V síti můžeme často spatřit i samce, který po páření žije nějakou dobu se samicí. S dospělci se setkáme od dubna do začátku listopadu.

 

 

Literatura:


Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.

 

Havlová V. & Hula V. (2010): Cedivečka zápřední – původce špinavých omítek. Živa 4/2010.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.