Bombylius major - dlouhososka velká

25. 4. 2020 vytvořil Ondřej Machač

Bombylius major Linneaus, 1758 – dlouhososka velká

Čeleď: Bombyliidae – dlouhososkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 8–12 mm. Tělo je tmavohnědé, hustě ochlupené dlouhými žlutohnědými chloupky, chlupatým vzhledem tak připomíná čmeláka. Na štítu je ochlupení řidší a prosvítá tmavé zbarvení těla. Oči jsou tmavé. Sosák je nápadně dlouhý, téměř tak jako celé tělo (odtud české rodové jméno "dlouhososka"). Nohy jsou žlutohnědé s tmavšími chodidly. Křídla jsou poměrně široká, průhledná, s tmavým pásem na horní části křídla.

 

Možná záměna: Záměna je možná s dalšími druhy rodu Bombylius (v ČR 14 druhů). Od ostatních dlouhososek se liší velikostí, tmavým pruhem na křídlech a celkovým zbarvením.

 

Rozšíření: Palearktický druh, téměř celá Evropa, severní Afrika a Střední Asie.

 

V ČR hojný druh po celém území, od nížin do hor. Jedna z našich nejhojnějších dlouhososek.

 

Biologie a ekologie: Dlouhososka velká se vyskytuje na okrajích lesů, podél lesních cest, na loukách, stráních, mýtinách, stepích, vřesovištích, ale i v zahradách a parcích. Dospělci se vyskytují již brzy na jaře od března do června. Aktivní je zejména za slunečných dnů, kdy hbitě létá okolo květů a podobně jako kolibříci nebo lišajové dokáže sát nektar za letu, za letu také dokáže viset na jednom místě. Na jaře patří k důležitým opylovačům. Často usedá na osluněnou půdu nebo kameny. Samice kladou vajíčka u vstupu do hnízda samotářských včel, larvy pak parazitují v jejich hnízdech.

 

  

 

Literatura:


Čelechovský A.. & Bosák J. (2009): Bombyliidae Latreile 1802. In: Jedlička L., Stloukalová V. & Kúdela M. (eds.): Checklist of Diptera of the Czech Republic and Slovakia. Electronic version. http://zoology.fns.uniba.sk/diptera.

 

Javorek V. (1967): Kapesní atlas dvoukřídlého hmyzu. SPN Praha.