Barbitistes constrictus - kobylka smrková

15. 11. 2015 vytvořil Stanislav Rada

Barbitistes constrictus Brunner von Wattenwyl, 1878 – kobylka smrková 

Čeleď: Tettigoniidae – kobylkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Samci dorůstají 18–23 mm, samice 23–25 mm. Tělo je zavalité, krytky silně zkrácené. Zbarvení těla je variabilní – pohybuje se od zelených po tmavě hnědé odstíny a je doplněno červenohnědými skvrnkami. Po každé straně těla se táhne bělavý pruh. Kladélko samic je šavlovitě zahnuté, se zubatým koncem. Zadeček samců je zakončen esovitě prohnutými, uprostřed ztluštělými štěty červené barvy.

 

Možná záměna: Velmi podobná je vzácná kobylka pestrá (Barbitistes serricauda). Samci kobylky smrkové mají štěty uprostřed ztlustlé a s černou špičkou. Štěty samců kobylky pestré se rovnoměrně zužují po celé délce a jsou jednobarevné (bez tmavé špičky). Samice kobylky smrkové se liší delším kladélkem (3× delší než štít, zatímco u k. pestré 2× delší než štít), ale správné určení může být problematické.

Zeleně zbarvené jedince kobylky smrkové je též možné si splést s kobylkou Kraussovou (Isophya kraussi). Ta má mírně odlišný tvar těla, kratší krytky, jiný tvar štětů (kratší, obloukovitě zahnuté) a po celé délce prohnutou (nikoliv rovnou) spodní stranu kladélka.

 

Rozšíření: Střední a východní Evropa. Západní hranice areálu probíhá Německem a Rakouskem, východně po řeku Volhu, na jih do Rumunska.

 

V ČR lokálně hojný druh v lesích od nížin do hor.

 

Biologie a ekologie: Dospělci žijí v korunách stromů a keřů. Preferují jehličnaté stromy, ale vyskytují se i na listnáčích. Živí jehličím a listím. Samice sestupují ze stromů za účelem kladení vajíček. Ta kladou do půdy nebo do štěrbin kůry. Nymfy se líhnou na konci dubna. Krátce po vylíhnutí se snaží dostat do korun stromů. Dospívají po pěti svlékáních. Doba výskytu dospělců je od července do října s maximem v srpnu. Ačkoliv se jedná o poměrně hojný druh, jsou nalézáni většinou jen jedinci náhodně spadlí na zem nebo kladoucí samice, případně mladé nymfy.

Stridulace samců připomíná pomlaskávání netopýrů. Stridulují v noci. Stridulace je velmi tichá a leží na hranici ultrazvuku, proto ji mnoho lidí (zejména starších) vůbec není schopno slyšet. Nahrávka zde.

 

 

 

Literatura:

 

Holuša J., Heralt P., Drápela K. (2006): Occurrence and bionomy of Barbitistes constrictus (Orthoptera: Tettigoniidae) in the eastern part of the Czech Republic. Journal of Forest Science 52: 61–73.

 

Kočárek P., Holuša J., Vidlička L. (2005): Blattaria, Mantodea, Orthoptera & Dermaptera České a Slovenské Republiky. Kabourek, Zlín.

 

Kočárek P., Holuša J., Vlk R., Marhoul P. (2013): Rovnokřídlí (Insecta: Orthoptera) České republiky. Academia, Praha.