Bagous tubulus - nosatec

19. 8. 2018 vytvořil Filip Trnka

Bagous tubulus Caldara & O´Brien, 1994 – nosatec
Čeleď: Curculionidae – nosatcovití
Status: lokální druh

 

Popis: Délka těla 2,5–3,7 mm, tělo štíhlé, dlouhé až cylindrické. Zbarvení těla je černo-hnědé, krovky s výraznými tmavými a světlými šupinkami. Štít slabě širší než delší, po stranách zaoblený. Holeně hnědo-červené.

 

Možná záměna: S jinými druhy rodu Bagous, vhodná je determinace s klíčem. Jediný druh s velmi dlouhým cylindrickým tělem, který má krovky 2× delší než širší.

 

Rozšíření: Od Velké Británie, Francie, Itálie v celé střední a jižní části severní Evropě až po Turecko a na Sibiř. Chybí v mediteránní oblasti.

 

V ČR patří k častějším zástupcům rodu, vyskytuje se lokálně a roztroušeně v nížinách až pahorkatinách.

 

Biologie a ekologie: Dospělci od dubna do září s maximem od konce května do července. Obývá vlhké louky, mělké mokřady, tůně, pobřežní vegetaci, obnažená dna rybníků nebo pískoven. Oligofágní druh žijící na travách z čeledi lipnicovitých (Poaceae), zjištěn na psárce plavé (Alopecurus aequalis), zblochanu řasnatém (Glyceria notata) a z. vzplývavém (G. fluitans). Imaga sedí na živných rostlinách nad i pod vodou. Páření a kladení vajíček probíhá od konce května do června. Vývoj larev a kuklení probíhá ve stoncích živných rostlin. Koncem léta se brouci vykousávají a přezimují v rostlinném detritu v blízkosti živných rostlin, nejčastěji na březích vod.

 

 

Literatura:

 

Caldara R. (2013): Subfamily Bagoinae. Pp. 172–176. In: Löbl I. & Smetana A. (eds): Catalogue of Palaearctic Coleoptera. Volume 8. Curculionoidea II. Brill, Leiden.

 

Dieckmann L. (1983): Beiträge zur Insektenfauna der DDR: Coleoptera - Curculionidae (Tanymecinae, Leoptopiinae, Cleoninae, Tanyrhynchinae, Cossoninae, Raymondionyminae, Bagoinae, Tanysphyrinae). Beiträge zur Entomologie, 33: 257–381.

 

Riedel A. (1989): Kleine Mitteilungen, 2084, Zur Biologie des Rüsselkäfers Bagous cylindrus (Payk.) (Curc.). Entomologische Blätter 85: 115.