Arctosa figurata (Simon, 1876) – slíďák suchomilný
Čeleď: Lycosidae – slíďákovití
Status: VU
Popis: Délka těla 4,8–6,5 mm (hlavohruď 3–3,5 mm). Hlavohruď je světle hnědá až hnědočervená s dvěma širokými tmavými pruhy po okraji. Sternum je světle hnědé. Zadeček je oválný, tmavě hnědý s nevýraznou kresbou. Nohy jsou poměrně krátké, žlutohnědé s tmavým kroužkováním.
Možná záměna: Záměna je možná se slíďákem lesostepním (A. lutetiana), který má kontrastnější kresbu na zadečku a světlý pruh na hlavohrudi. Na první pohled podobní jsou také slíďáci z rodu Trochosa.
Rozšíření: Evropský druh – Evropa (chybí na Britských ostrovech a severu Skandinávie) a Rusko.
V ČR vzácný druh, jen v teplejších oblastech, hojnější je např. na Křivoklátsku, v Českém krasu, v Podyjí. Mapa rozšíření zde.
Biologie a ekologie: Tento slíďák obývá stepní trávníky na různém podloží, lesostepi, vřesoviště a osluněné okraje světlých lesů. Žije na povrchu půdy, pod kameny a mezi stařinou. Tak jako většina slíďáků si nestaví sítě a svou kořist aktivně vyhledává. Aktivní je hlavně v noci. S dospělci se setkáme zejména od května do konce července (nejvíce v červnu).
Ochrana a ohrožení: Tento druh je díky své vazbě na stepní trávníky a lesostepi zařazen v červeném seznamu pavouků ČR jako druh zranitelný (VU). Ohrožen je zejména ztrátou a zarůstání biotopu náletovými dřevinami a invazními rostlinami.
Literatura:
Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.
Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.
Najdete zde již více než 2800 druhů rostlin, hub a živočichů!