Araniella cucurbitina - křižák zelený

16. 6. 2017 vytvořil Ondřej Machač

Araniella cucurbitina (Clerck, 1757) – křižák zelený

Čeleď: Araneidae – křižákovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 3,5–6 mm (hlavohruď 1,5–2,5 mm). Hlavohruď je u samic žlutohnědá, u samců žlutohnědá s tmavými páskami po okraji. Zadeček je oválný světle zelený až žlutozelený v zadní části s čtyřmi až pěti tečkami na každé straně. Zvláště u samic je patrná červená skvrnka nad snovacími bradavkami. Nohy jsou žlutohnědé, u samců červenohnědé s tmavým kroužkováním.

 

Možná záměna: Záměna je možná s některými dalšími druhy rodu Araniella (v ČR 5 druhů), zvláště s křižákem dubovým (A. opisthographa). Tyto dva druhy lze spolehlivě odlišit jen podle kopulačních orgánů.

 

Rozšíření: Palearktický druh – téměř celá Evropa a Střední Asie.

 

V ČR hojný druh po celém území, od nížin do hor. Jedná se o nejhojnější druh křižáků rodu Araniella u nás. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Tento křižák žije na různých otevřených i lesních biotopech, zejména v listnatých lesích a na jejich okrajích (zvláště v doubravách), na lesostepích, křovinách, pasekách, v parcích, zahradách apod. Žije na větvích stromů a keřů (s oblibou na mladých dubech), kde si staví poměrně malé kolové sítě na listech a mezi koncovými větvemi. Číhá v blízkosti sítě nebo ve středu na kořist. Samci žijí se samicí v síti nebo v její blízkosti několik dní. Žlutohnědé kokony (někdy i dva) připřádá samice obvykle na spodní stranu listu. S dospělci se setkáme od května do srpna.

 

 

Literatura:


Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of the Czech Republic. Peres, Praha.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.