Anemone ranunculoides - sasanka pryskyřníkovitá

14. 2. 2009 vytvořil Michal Hroneš

Anemone ranunculoides L.  sasanka pryskyřníkovitá  

Syn.: Anemonoides ranunculoides (L.) Holub, Anemonanthea ranunculoides (L.) S. F. Gray, Anemanthus ranunculoides (L.) Fourr., Anemone lutea Lam., Anemone flava Gilib.  

Čeleď: Ranunculaceae  pryskyřníkovité  

Status: běžný druh  

 

Popis: Vytrvalá rostlina s hnědým šupinatým oddenkem, dorůstající se 10 až 25 cm. Lodyha je přímá, z větší části lysá, v horní části občas větvená. Přízemní list je obvykle pouze jeden, dlouze řapíkatý, troj až pětičetný. Jednotlivé lístky jsou na okraji listu dvojsečné a uprostřed listu trojlaločné až trojdílné. V horní třetině lodyhy se nachází trojčetný přeslen krátce řapíkatých listenů. Květy jsou žluté, pětičetné, obvykle vyrůstají po jednom až dvou, vzácně i po větším množství. Plodem je krátce pýřitá, zobánkatá nažka.

 

Možná záměna: Od kvetoucí sasanky hajní (Anemone nemorosa) ji lze odlišit podle jinak zbarvených květů.

 

Rozšíření: Druh rostoucí spíše v kontinentálních polohách Evropy. Na jihozápadě od Pyrenejí, přes Francii, střední Evropu, jižní Pobaltí, sever Balkánského poloostrova, po pohoří Ural na východě. Izolovaná arela se nachází na Kavkaze.

 

Hojná v teplejších oblastech republiky (termofytikum, teplejší mezofytikum). Směrem do hor postupně ubývá. V subalpínském stupni se vyskytuje pouze v karech a zahrádkách (Velká Kotlina, Čertova zahrádka).

 

Ekologie: Druh rostoucí ve všech typech listnatých lesů, v křovinách, na loukách v aluviích větších řek a potoků, na humózních, úživných, vlhkých půdách, často s větším množstvím dusíku. Často ji nalezneme také v parcích či zahradách. Složka jarního fenologického aspektu listnatých lesů. Myrmekochorní druh.

 

Geofyt, kvetoucí v březnu až květnu.

 

 anemone-ranunculoides-1 anemone-ranunculoides-2 anemone-ranunculoides-3 anemone_ranunculoides1

 

Literatura:

 

Skalický V. (1988): Anemonoides Mill. – sasanka. – In: Hejný S., Slavík B., Chrtek J., Tomšovic P. & Kovanda M. (eds), Květena České socialistické republiky 1, p. 410–412, Academia, Praha.