Anelosimus vittatus - snovačka stužkovitá

27. 6. 2019 vytvořil Ondřej Machač

Anelosimus vittatus (C. L. Koch, 1836) – snovačka stužkovitá

Čeleď: Theridiidae – snovačkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 3–4 mm (hlavohruď 1,5 mm). Hlavohruď je světle žlutohnědá s tmavým podélným proužkem a tenkým tmavým lemem. Zbarvení zadečku je červenohnědý, na bocích se světlými skvrnami, na hřbetní straně s širokým hnědým laločnatým pruhem s bílým lemováním. Nohy jsou žlutohnědé s tmavším proužkováním.

 

Možná záměna: Záměna je možná s podobnou snovačkou nádvorní (Kochiura aulica), která má podobnou kresbu, ale je o něco tmavší. Spolehlivé určení je podle kopulačních orgánů. Tento středomořský druh byl však u nás nalezen jen jednou v roce 1959 v Lednici. V okolních státech žije také snovačka A. pulchellus, která u nás nebyla zatím zjištěna.

 

Rozšíření: Palearktický druh široce rozšířen po celé Evropě a mírném pásu Asie.

 

V ČR nehojný druh, roztroušeně po celém území, zejména však v teplejších oblastech. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Snovačka stužkovitá se vyskytuje na osluněných okrajích listnatých lesů (zejména doubrav), ve světlých lesích, v parcích, na soliterních stromech a keřích. Žije na stromech, kde si mezi listoví, většinou na koncích větví, staví řídké spletité sítě.  Bělavý kokon samice zavěšuje v blízkosti sítě. S dospělci se setkáme od května do srpna.

 

 

Literatura:

 

Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.