Alopecosa pulverulenta - slíďák šedý

19. 2. 2019 vytvořil Ondřej Machač

Alopecosa pulverulenta (Clerck, 1757) – slíďák šedý

Čeleď: Lycosidae – slíďákovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 6–10 mm (hlavohruď 3–4,5 mm). Hlavohruď je tmavě hnědá se světlým středovým pruhem a nevýrazným světlým okrajem. Samci mají hlavohruď výrazně tmavější a kontrastnější. Zadeček je oválný, šedohnědý s nevýrazným světlým pruhem s tmavší károvitou skvrnou. Nohy jsou hnědé, u samců jsou první dva páry a makadla výrazně tmavší. Zbarvení samců je kontrastnější.

 

Možná záměna: Záměna je možná s některými dalšími druhy rodu Alopecosa. Samice lze na první pohled zaměnit se samicemi slíďáka tlustonohého (A. cuneata) a slíďáka lesního (A. taeniata), oba druhy však mají výraznější a kontrastnější kresbu. Podobný je také slíďák křovinný (A. trabalis), který je však výrazně větší.

 

Rozšíření: Palearktický druh, který se vyskytuje téměř v celé Evropě, na severu Asie a v severní Africe.

 

V ČR hojný druh, po celém území od nížin do hor. Je to náš nejhojnější slíďák rodu Alopecosa. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Slíďák šedý se vyskytuje zejména na různých nelesních biotopech, jako jsou louky, pastviny, stepi, stráně, na okrajích polí, lesů, běžný i v lomech, pískovnách, parcích a zahradách. Za slunného počasí pobíhá po zemi a mezi nízkou vegetací. Samice se s kokonem schovává ve stařině nebo nehlubokých norách. S dospělci se setkáme již brzy na jaře od konce března do července.

 

 

Literatura:


Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.