Alopecosa fabrilis - slíďák vřesovištní

23. 3. 2018 vytvořil Ondřej Machač

Alopecosa fabrilis (Clerck, 1757) – slíďák vřesovištní

Čeleď: Lycosidae – slíďákovití

Status: CR

 

Popis: Velký slíďák o délce těla 12–16 mm (hlavohruď 4–5 mm). Hlavohruď je tmavě hnědá s  širokým tmavým pruhem ve středu a se světlým okrajem. Zadeček je oválný světle hnědý s šipkovitou kresbou v přední části a světlejším pruhem se světlými tečkami. Spodní strana zadečku je tmavá. Samci jsou kontrastněji zbarveni a mají delší nohy. Nohy jsou šedohnědé s tmavě pruhovanými stehny.

 

Možná záměna: Záměna je možná s některými dalšími druhy rodu Alopecosa, zejména s velmi podobným slíďákem Schmidtovým (A. schmidti), který má stehna téměř bez skvrn a vyskytuje se na skalních stepích a stepních trávnících.

 

Rozšíření: Palearktický druh – Evropa a Asie.

 

V ČR velmi vzácný druh, znám jen z několika lokalit v CHKO Kokořínsko. Starší nepotvrzené údaje pochází z okolí Prahy, Františkových Lázní a z Moravy z okolí Klentnice. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Slíďák vřesovištní obývá světlé reliktní bory, vřesoviště a písčiny. V přímořských oblastech se vyskytuje také na písečných dunách na pobřeží. V ČR se vyskytuje na okrajích reliktních borů na pískovci. Dospělci si budují nehluboké nory. S dospělci se setkáme zejména od září do května, přezimují dospělci.

 

 

Literatura:


Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.