Acanthocinus aedilis - kozlíček dazule

9. 5. 2009 vytvořil Filip Trnka

Acanthocinus aedilis (Linnaeus, 1758) - kozlíček dazule

Syn.: Aedilis montana Audinet-Serville, 1835; Astynomus aedilis (Linnaeus) Mulsant, 1862; Cerambyx acernus Voet, 1778; Cerambyx marmoratus Villers, 1789 nec Voet, 1778; Cerambyx aedilis Linnaeus, 1758

Čeleď: Cerambycidae - tesaříkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Velikost těla 12-20 mm, zbarvení je světlě šedo-hnědé s jemným černým popraškem. Tykadla u samců výrazně dlouhá, přibližně třikrát až pětkrát delší než tělo, u samic asi jeden a půl-krát. Zbarvení tykadel je střídavě šedé s černou. Krovky s dvěma příčnými světlě šedými páskamy, které jsou tmavě šedě ohraničeny. Samičky mají výrazné kladélko.

 

Rozšíření: Evropa až po Kavkaz, zasahuje až na Sibiř a v Asii směrem do Mongolska až po Koreu.

 

V ČR na vhodných biotopech hojný druh, běžnější v nížinách.

 

Biologie a ekologie: S dospělci se setkáme již brzy z jara, od března do září. Je vázán na borové lesy, kde se hojně vyskytuje a při sluném počasí často pobíhá po poražených metrech. Častěji, ale přes den spíše schováni ve stínu nebo ve štěrbinách, patří mezi noční druhy. Sám jsem pozoroval desítky imag, které se ukrývali přes den mezi kulatinou. Samičky kladou vajíčka nejčasněji do pařezů borovic (Pinus). Larvy žijí pod kůrou kde probíhá žír, pokud není kůra dostatečně silná pouští se i do dřeva. Vývoj trvá 1-2 roky a kukla zimuje.

 

acanthocinus_aedilis1 acanthocinus_aedilis2 acanthocinus_aedilis3
acanthocinus_aedilis4 acanthocinus_aedilis5 acanthocinus_aedilis6
acanthocinus_aedilis7 acanthocinus_aedilis8 acanthocinus_aedilis9