Troglodytes troglodytes - střízlík obecný

25. 1. 2019 vytvořil Zdeněk Mačát

Troglodytes troglodytes (Linnaeus, 1758) – střízlík obecný

Řád: Passeriformes – pěvci, čeleď: Troglodytidae – střízlíkovití

Status: IUCN: LC

 

Popis: Střízlík obecný je drobným pěvcem, menším než vrabec, a tak patří mezi nejmenší druhy ptáků v Evropě. Dorůstá do velikosti jen 9–10 cm, rozpětí křídel se pohybuje u dospělých jedinců mezi 13–17 cm a váží okolo 6–12 g. Zbarvení je hnědé s nádechem do červena až rezava. Na hlavě se objevuje nadoční bělavý proužek. Kostřec, svrchní ocasní krovky a rýdovací pera jsou tmavě příčně páskovaná. Hrdlo, prsa a část břicha je hnědobílá. Zobák je krátký a tenký. Pro střízlíka je typický krátký ocásek, který vztyčuje a během toho často podřepuje. Ozývá se velmi hlasitě, nahrávku si můžete poslechnout zde.

 

Rozšíření: Euroasijský druh pěvce. Vyskytuje se prakticky v celé Evropě mimo severní části Skandinávie a částečně i Islandu. Na většině území Evropy je stálý. Dále na východ se vyskytuje ve středoasijských republikách, podhůří Himaláje (Indie), středí a východní Číně a jihovýchodním asijském Rusku, včetně Kamčatky a Japonských ostrovů. Na jihu Evropy zasahuje až po Středozemní moře a dále na severní okraj Afriky. Dále pak na většině území Severní Ameriky odkud pochází a osídlil zbylé části světa.

 

V České republice jde o pravidelně hnízdící druh na celém území. Čeští střízlíci táhnou jihozápadním směrem a zimují v Itálii nebo Francii. U nás potom zimují jedinci ze severnějších populací.

 

Biologie a ekologie: Střízlíci hnízdí ve všech druzích lesa, a to od nížin až do hor (po horní hranici lesa). S hnízděním se můžeme setkat také v starších parcích a zahradách, nebo podél vodních toků. Hnízdění probíhá jednotlivě, samec během roku staví hnízda (někdy až 12) a poté hájí své teritorium (převážně na jaře). Střízlici tvoří páry na jednu hnízdní sezónu, ale polygamie (2–3 samice) není výjimkou. Hnízdo je vystavěno mezi kořeny, či ve větvích, dále v různých výklencích, štěrbinách, v hustých keřích apod. Je postaveno ze suchých trav, tenkých větviček, kapradin a mechu nebo listí. Hnízdění probíhá dvakrát v roce a samice snáší v průměru 6 vajíček. Na vejcích sedí pouze samička (asi 14 dní) a samec ji během této doby nekrmí. Mimo hnízdění se vyskytuje jednotlivě. Velmi hbitě se pohybuje v hustých porostech rostlin. Hlavní složkou potravy střízlíků jsou různí drobní živočichové, tedy hmyz (brouci, rovnokřídlí, dvoukřídlí, motýli a blanokřídlí). Výjimečně požírá drobná semena a bobule.

 


Literatura:


Hudec K., a kolektiv (1983): Fauna ČSSR, svazek 23, Ptáci 3/I. - Academia, Praha.


Svensson L., Grant P. J. (2004): Ptáci Evropy, Severní Afriky a Blízkého východu. Praktická určovací příručka. - Svojtka, Praha.


Šťastný K., Bejček, V., Hudec K. (2006): Atlas hnízdního rezšíření ptáků v České republice. Aventinum, Praha.