Tadorna tadorna - husice liščí

9. 12. 2012 vytvořil Zdeněk Mačát

Tadorna tadorna (Linnaeus, 1758) – husice liščí

Syn.: Anas tadorna Linnaeus, 1758

Řád: Anseriformes – vrubozobí, čeleď: Anatidae – kachnovití

Status: VU, IUCN: LC, Bern II, Bonn II, AEWA

 

Popis: Husice liščí je o něco menší než husa. Dosahuje délky 50-60 cm, rozpětí křídel 100-120 cm a váhy okolo 500-1200 g u samic a 700-1600 g u samců. Typickým znakem pro tento druh je červený zobák s výrůstkem nad kořenem ocasu (u samců) a výrazné zabarvení peří. Hlava a krk samce jsou černé barvy se zeleným odleskem. Většina těla je zbarvena do sněhově bílé, která je doplněna různě barevnými pruhy peří. Hruď a přední část hřbetu je rezavé barvy. Na břiše je černý podélný pruh. Rýdovací péra a ruční letky jsou černé. Nohy jsou výrazně červené. Duhovka je hnědá. Samice je zbarvena obdobně jako samec, barvy jsou matnější a hrbol na zobáku většinou chybí nebo je nevýrazný.

 

Rozšíření: Husice liščí je euroasijským druhem opeřence. Její výskyt je znám od Islandu po Japonsko. V Evropě se druh vyskytuje ostrůvkovitě. Silné populace žijí na Islandu, u pobřeží Norska, ve Velké Británii, v Holandsku, Německu, Dánsku a Francii. V celé Evropě najdeme větší počet oddělených lokalit výskytu. Souvislý areál rozšíření zaujímají populace husice od Ukrajiny a Rumunska směrem na východ až do Mongolska, Číny a JV Ruska.

 

V České republice se husice liščí vyskytovala nepravidelně a až do 70. let bylo známo pouze několik pozorování. Od roku 1996 u nás husice pravidelně hnízdí jak v jižních Čechách, tak na jižní Moravě.

 

Biologie a ekologie: Husice liščí obývá převážně pobřeží mělkých slaných vod. Na evropském kontinentu to jsou mořská pobřeží, ve střední Asii to jsou pobřeží vnitrozemských jezer. Ve vnitrozemí Evropy pak obývá velké rybníky a velké řeky. Vyhledává písčité pobřeží nebo obnažená dna. Hnízdo bývá na písečných dunách umístěno v noře. Většinou jde o vodorovnou díru hlubokou více než 100 cm. Dále husice využívají dutiny stromů nebo hnízdo staví na volných místech či pod keři a mezi kameny. Hnízdo je tvořeno pouze prachovým peřím. Snůška obsahuje 7-12 vajec a je snášena od poloviny května do počátku června. Na vejcích sedí samice. Potravou husice liščí jsou převážně měkkýši a korýši, ale také červi, hmyz nebo drobné rybky. Rostlinná potrava je sbírána velmi zřídka.

 

Ohrožení a ochrana: Jedinci jsou ohroženi vybíráním vajec v době hnízdění nebo odstřelem (v některých oblastech výskytu jsou považovány za lovnou zvěř). Další možné ohrožení druhu je ze strany invazního norka amerického (Neovision vision) nebo může být způsobeno ztrátou vhodných hnízdišť.

 

 

Literatura:


BirdLife International (2012): Tadorna tadorna. In: IUCN (2012): IUCN Red List of Threatened Species. Version 2012.2. .

 

Hudec K., Černý W. a kol. (1972): Fauna ČSSR, svazek 19, Ptáci 1. - Academia, Praha.

 

Olney P.J.S. (1965): The food and feeding habits of the Shelduck Tandorna tadorna. Ibis, 107: 527-532.

 

Škorpíková V., Zaňát J. Macháček P., Doležal R., Klejdus J. (2009): Hnízdění husice liščí (Tadorna tadorna) na jižní Moravě v roce 2007 a 2008. Crex. Zpravodaj Jihomoravské pobočky ČSO, 29: 60–69.