Senecio jacobaea - starček přímětník

17. 12. 2010 vytvořil Michal Hroneš

Senecio jacobaea L.  starček přímětník

Syn.: Jacobaea vulgaris Moench

Čeleď: Asteraceae  hvězdnicovité

Status: běžný druh

 

Popis: Dvouleté nebo krátce vytrvalé rostliny s přímými, v horní části větvenými, pavučinatě oděnými až olysalými lodyhami. Listy jsou tuhé, zelené, stříbřitě zelené až modrozelené peřenosečné až peřenodílné. Přízemní listy jsou řapíkaté s koncovým úkrojkem nápadně zvětšeným, vejčitým a na konci tupým. Lodyžní listy jsou krátce řapíkaté až téměř přisedlé, s koncovým úkrojkem často nápadně zvětšeným, široce vejčitým až úzce vejčitým, na konci oblým nebo tupě špičatým. Květy jsou trubkovité i jazykovité, žluté, složené do úborovitých květenství. Úbory jsou složeny do rozkladité chocholičnaté laty. Zákrov je široce zvonkovitý. Plodem je ochmýřená nažka.

 

Možná záměna: Asi nejpodobnějším druhem je vzácný starček roketolistý (Senecio erucifolius), který má vystoupavé lodyhy, listové úkrojky tenčí a koncový úkrojek nemá nápadně zvětšený.

 

Rozšíření: Starček přímětník se vyskytuje v Eurasii a v severní Africe. Severní hranice areálu prochází Irskem, jižní Skandinávií a střední Sibiří, jižní hranice prochází Španělskem, Marokem, Tuniskem, Řeckem a Tureckem až po Kavkaz a střední Asii. Na východ areál zasahuje do okolí Bajkalu, na západ se rozkládá po Britské ostrovy. Zavlečen byl do Severní Ameriky a na Nový Zéland.

 

V ČR se druh vyskytuje zejména v termofytiku a mezofytiku, vzácněji ho lze nalézt také v nižších horských polohách. Tam se ale často jedná o zavlečení člověkem.

 

Ekologie: Druh rostoucí na suších místech na loukách a pastvinách, na suchých mezích, kamenitých stráních, lesostepních svazích, na okraji světlejších lesů či v lesních lemech. Sekundárně se vyskytuje i na poloruderálních místech či v okolí cest. Je diagnostickým druhem lučních společenstev svazu Anthoxantho odorati-Agrostietum tenuis.

 

Hemikryptofyt, který kvete od června do srpna.

 

 

 

Literatura:

Grulich V. (2004): Senecio L.– In: Slavík B., Štěpánková J. & Štěpánek J. (eds), Květena České republiky 7, Academia, Praha, 250–280.