Puschkinia scilloides – puškinie ladoňkovitá

29. 2. 2012 vytvořil Michal Hroneš

Puschkinia scilloides Adams – puškinie ladoňkovitá
Syn.: Adamsia scilloides (Adams) Willd., Puschkinia hyacinthoides Baker, Puschkinia libanotica Zucc., Puschkinia scilloides var. libanotica (Zucc.) Boiss., Puschkinia sicula Van Houtte
Čeleď: Asparagaceae - chřestovité (dříve Hyacinthaceae - hyacintovité)
Status: nepůvodní druh

Popis: Vytrvalá, do 20 cm vysoká cibulovina s kulovitou cibulí pokrytou šedými šupinami a přímým, lysým květonosným stvolem. Listy, které vyrůstají obvykle po 2, jsou páskovité až široce čárkovité, často žlábkovitě stočené, zakončené kápovitou špičkou, na bázi široce objímavé. Květenství je jednostranný hrozen, složený z 2-10 květů. Okvětí je bělavé nebo světle modré, široce zvonkovité, šestičetné. Jednotlivé lístky jsou na bázi srostlé, na konci okrouhlé, uprostřed s tmavším modrým pruhem. Nitky tyčinek srůstají a vytvářejí tzv. pakorunku, která vyčnívá z okvětí a ukrývá prašníky. Prašníky jsou obvykle žlutavé. Plodem je trojhranná tobolka.

Možná záměna:
Od ostatních ladoňkám podobných rodů, které se přirozeně vyskytují na našem území nebo jsou alespoň poměrně často pěstovány, se rod Puschkinia liší následující kombinací znaků: okvětní lístky do poloviny srostlé, volné části nitek srůstají v pakorunku, jejíž cípy převyšují prašníky, semena nemají vyvinuté masíčko.

Rozšíření: Primární areál zahrnuje Kavkaz a jeho podhůří, severní Irán, Turecko a Libanon. Údaje o zplanění pocházejí kromě ČR také z Rakouska, Maďarska, Nizozemí a Skandinávie.

V ČR se jedná o druh poměrně často pěstovaný, který má potenciál zplaňovat. Na konci 19. století byla vysazena v Českém krasu či v Prokopském údolí v Praze.

Ekologie: Druh horských luk a kamenitých svahů, který ve své domovině vystupuje až do 3000 m n. m.

Geofyt, který kvete od konce března do dubna.

Význam: Dekorativní jarní cibulovina. Rod Puschkinia byl pojmenován na počest ruského botanika A. Mussin-Puškina.

Taxonomická poznámka: Puškinie ladoňkovitá je morfologicky značně variabilním druhem. V rámci této variability bylo popsáno větší množství taxonů s různou taxonomickou hodnotou, např. populace z Libanonu byly popsány jako samostatný druh P. libanotica Zucc.

 

 

Literatura:

Bělohlávková R. (2010): Puschkinia Adams. – In.: Štěpánková J., Chrtek J. & Kaplan Z. (eds), Květena České republiky 8, Academia, Praha, 633.

Rix M. & Mathew B. (2007): 582. Puschkinia peshmenii. – Curtis's Botanical Magazine 24(1): 54–57.

Shulkina T. (2004): Ornamental plants from Russia and adjacent states of the former Soviet Union. – Rostok, St. Petersburg, 320 p.