Porcellium conspersum (C. L. Koch, 1841) – stínka posypaná
Čeleď: Trachelipodidae – stínkovití
Status: běžný druh
Popis: Délka těla 6–8 mm, šířka těla 3–4 mm. Tělo je klenuté s drobnými hrbolky (zrnitý povrch). Tělo je schopné neúplného svinutí. Na hlavě jsou tři laloky, postranní se mírně rozbíhají. Tělní články jsou zřetelně úhlovitě vykrojené. Telson (poslední článek) je jazykovitý, na konci zaoblený. Uropody (přívěsky) jsou krátké. Zbarvení je variabilní, obvykle však žlutavé až žlutohnědé s tmavým tečkováním a obvykle s dvěma tmavšími pruhy na hřbetě. Někteří jedinci jsou tmavě hnědí se světlejšími skvrnami. Nohy jsou žlutohnědé.
Možná záměna: Záměna je možná zejména s podobnou stínkou hrbolatou (Porcellium collicola). Ta má první tělní článek po stranách jen mírně vykrojen. Stínka posypaná má na hřbetní straně obvykle dva tmavší proužky.
Rozšíření: Evropský druh, vyskytuje se zejména ve střední Evropě.
V ČR hojný druh, roztroušeně po celém území, od nížin do podhůří, spíše však ve středních polohách.
Biologie a ekologie: Tato stínka obývá různé typy biotopů, najdeme ji ve vlhkých listnatých lesích, lužních lesích, v olšinách, v břehových porostech, vzácněji i na nelesních biotopech, jako jsou vlhké louky, okraje rašelinišť apod. Žije na vlhkých místech v listovém opadu, pod kusy dřeva a ve stařině. Aktivní je zejména v noci. Na vhodných stanovištích bývá hojná.
Literatura:
Frankenberger, Z. (1959): Stejnonožci suchozemští – Oniscoidea. Fauna ČSR, svazek 14.
NČSAV, Praha.
Malinková L. (2009): Suchozemští stejnonožci České republiky s obrazovým atlasem. Bakalářská práce, PřF Univerzity Palackého, 103 pp.
Orsavová J. & Tuf I. H. (2018): Suchozemští stejnonožci: atlas rozšíření a bibliografie 1840-2018. Acta Carpathica Occidentalis, Supplementum 1/2018, 123 pp.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!