Polygonatum odoratum - kokořík vonný

8. 3. 2025 vytvořil Václav Dvořák

Polygonatum odoratum (Mill.) Druce – kokořík vonný

Syn.: Convallaria odorata Mill.; C. polygonatum L.; Polygonatum officinale All.

Čeleď: Asparagaceae – chřestovité

Status: běžný druh

 

Popis: Bylina se světle okrovým oddenkem; lodyha vyrůstá jednotlivě na konci oddenku nebo jeho větvích, je až 70 cm dlouhá, přímá, v horní polovině obloukovitě skloněná, alespoň pod nejdolnějším listem hranatá, lysá, zelená, na dolní lodyžní uzlině s blanitou, nezelenou šupinou. Listy střídavé, přisedlé, vejčité, s vyniklou žilnatinou. Květy nicí, vyrůstající z úžlabí listů jednotlivě, vzácně po 2–3; okvětí baňkovité až válcovité, okvětní lístky srostlé až do 4/5 v bílou okvětní trubku. Plodem jsou kulovité, černomodré bobule.

 

Možná záměna: Dobře poznatelný druh, pokud zaměňovaný tak za kokořík mnohokvětý (Polygonatum multiflorum), který má okvětí nálevkovité, v dolní třetině zaškrcené; květy vyrůstají ve svazečcích po 2–7; lodyha pod nejdolnějším listem oblá a nejdolnější lodyžní uzlina nese plně vyvinutý zelený list. Zcela výjimečně se mohou tyto druhy na společných lokalitách křížit.

 

Rozšíření: Euroasijský druh s rozsáhlým areálem. Kompaktní část areálu sahá od Pyrenejského poloostrova po evropskou část Ruska a Kavkaz, dále na východě se vyskytuje až v Číně, Korey a v Japonsku. Roste také v horách sz. části Afriky.

 

V Česku se vyskytuje rostroušeně, místy hojně v místech s výskytem doubrav a dubohabřin, v Čechách především v západní polovině a v širším okolí Polabí, na Moravě zejména v jižních oblastech a v Moravské bráně. Naopak druh jen vzácně zasahuje do vyšších poloh, ale rovněž se vyhýbá otevřeným zemědělským krajinám, jako je Žatecko a značná část Hané.

 

Ekologie: Kokořík vonný osidluje lesní lemy, křoviny, teplomilné i kyselé doubravy, méně často vstupuje do trávníků. Preferuje vysýchavé, mělké půdy. Je součástí řady vegetačních typů, jako bazifilních borů Festuco-Pinion sylvestris, acidofilních teplomilných doubrav sv. Quercion petraeae, či lesostepních doubrav sv. Aceri tatarici-Quercion.

 

Geofyt s fenologickým optimem kvetení od konce dubna do začátku června.

 

 

Literatura:

 

Šída O. (2010): Polygonatum Mill. In: Štěpánková J. (ed.), Květena České republiky 8, Academia, Praha, 583–591.