Planorbarius corneus (Linnaeus, 1758) – okružák ploský
Čeleď: Planorbidae – okružákovití
Status: běžný druh
Popis: Velký vodní plž, šířka ulity 10–16 mm, výška ulity 25–40 mm. Ulita je terčovitá, plochá a silnostěnná. Ústí ulity je ledvinovité. Terč ulity je lehce prohnutý. Zbarvení ulity je hnědé až hnědozelené. Noha je šedavá, tykadla jsou nitkovitá, oči se nachází na bázi tykadel.
Možná záměna: U nás téměř nezaměnitelný druh, díky své velikosti. Vzdáleně podobné druhy vodních plžů jsou znatelně menší velikosti a mají užší ulity.
Rozšíření: Eurosibiřský druh - Evropa, sever Asie.
V ČR hojný druh, zejména v nížinách.
Biologie a ekologie: Okružák ploský se vyskytuje zejména ve stojatých vodách nižších poloh. Najdeme ho v rybnících, tůních, mrtvých ramenech řek nebo pomalu tekoucích říčkách. Vyhledává bohatě zarostlé vody s bahnitým dnem. Živí se rostlinnými zbytky a vodními rostlinami. Patří mezi plicnaté plže a tak musí občas k hladině aby nasál vzduch. Vajíčka lepí na rostliny a jiné ponořené předměty. Několik desítek vajíček je chráněno slizovitým obalem.
Literatura
Beran L. (2002): Vodní měkkýši České republiky – rozšíření a jeho změny, stanoviště, šíření, ohroženía ochrana, červený seznam. – Sborn. Přírodověd. Kl. Uh. Hradiště, Suppl. 10.
Pfleger V. (1988): Měkkýši. Artia Praha.
Najdete zde již více než 2800 druhů rostlin, hub a živočichů!