Planorbarius corneus - okružák ploský

19. 4. 2010 vytvořil Ondřej Machač

Planorbarius corneus (Linnaeus, 1758)  okružák ploský

Čeleď: Planorbidae – okružákovití

Status: běžný druh

 

Popis: Velký vodní plž, šířka ulity 1016 mm, výška ulity 2540 mm. Ulita je terčovitá, plochá a silnostěnná. Ústí ulity je ledvinovité. Terč ulity je lehce prohnutý.  Zbarvení ulity je hnědé až hnědozelené. Noha je šedavá, tykadla jsou nitkovitá, oči se nachází na bázi tykadel.

 

Možná záměna: U nás téměř nezaměnitelný druh, díky své velikosti. Vzdáleně podobné druhy vodních plžů jsou znatelně menší velikosti a mají užší ulity.

 

Rozšíření: Eurosibiřský druh - Evropa, sever Asie.

 

V ČR hojný druh, zejména v nížinách.

 

Biologie a ekologie: Okružák ploský se vyskytuje zejména ve stojatých vodách nižších poloh. Najdeme ho v rybnících, tůních, mrtvých ramenech řek nebo pomalu tekoucích říčkách. Vyhledává bohatě zarostlé vody s bahnitým dnem. Živí se rostlinnými zbytky a vodními rostlinami. Patří mezi plicnaté plže a tak musí občas k hladině aby nasál vzduch. Vajíčka lepí na rostliny a jiné ponořené předměty. Několik desítek vajíček je chráněno slizovitým obalem.

 

   

 

 

Literatura

 

Beran L. (2002): Vodní měkkýši České republiky – rozšíření a jeho změny, stanoviště, šíření, ohroženía ochrana, červený seznam. – Sborn. Přírodověd. Kl. Uh. Hradiště, Suppl. 10.

 

Pfleger V. (1988): Měkkýši. Artia Praha.