Passer montanus - vrabec polní

21. 3. 2009 vytvořil Zdeněk Mačát

Passer montanus (Linnaeus, 1758) – vrabec polní

Čeleď: Passeridae – vrabcovití

Status: LC

 

Popis: Vrabec polní je 12–15 cm velký pěvec. Zbarvení těla je podobné druhému druhu z rodu Passer žijícího v ČR, vrabci domácímu (Passer domesticus). Temeno hlavy vrabce polního je zbarveno do hnědé barvy, líce jsou bíle s černou skvrnkou. Hrdlo je šedočerné. Břicho je světle šedé. Hřet i křídla jsou hnědá, černě čárkovitá, křídelní páska je výrazná, bíle zbarvená.

 

Možná záměna: Vrabce polního můžeme zaměnit s druhým druhem vrabce žijícího u nás. Druh vrabec domácí (Passer domesticus) - vrabec polní je však o kapku větší a více synantropní. Zbarvení je také dobrým znakem pro odlišení těchto dvou druhů. Temeno v. domácího je šedé barvy, zatím co u v. polního je barvy hnědé. Tváře jsou u v. polního bílé s černou skrvnou, u v. domácího je opět šedé, bez skvrny. Šedočerné hrdlo nepřechází v černou skvrnu na hrudi jako u v. domácího.

 

Rozšíření: Euroasijský druh, který se vyskytuje v celé dané oblasti, mimo severských částí Ruska a Skandinávie. Introdukován do Severní Ameriky a Austrálie.

 

V České republice hojný, obývá většinu území, od nížin do hor.

 

Biologie a ekologie: Vrabec polní obývá zemědělskou krajinu s roztroušenou zelení, vesnice a okraje měst. Hnízdo si v. polní staví většinou v dutině stromů nebo jiných vhodných dutinách (v zemi, v budovách). Hnízdí buď v hejnech nebo i jednotlivě. Hnízdění probíhá od dubna do srpna do nadmořské výšky 1000 m. Samice snáší 1–10 vajec a to 2 krát až 3 krát za sezónu. Na vejcích sedí oba rodiče. Potravu vrabce polního tvoří semena, plody a hmyz. Početnost v ČR kolísá, ale hnízdí zde přibližně 0,5–1 mil. párů.

 

Hlas: Nahrávku vrabčího švitoření naleznete zde

 

Taxonomická poznámka: Vytváří několik poddruhů, v ČR a celé Evropě poddruh Passer montanus montanus - vrabec polní eurosibiřský.

 

 

Literatura:

 

Hudec K., a kolektiv (1983): Fauna ČSSR, svazek 23, Ptáci 3/II. - Academia, Praha.

 

Svensson L., Grant P. J. (2004): Ptáci Evropy, Severní Afriky a Blízkého východu. Praktická určovací příručka. - Svojtka, Praha.