Nuphar lutea - stulík žlutý

29. 10. 2009 vytvořil Michal Hroneš

Nuphar lutea (L.) Sm. - stulík žlutý

Syn.: Nymphaea lutea L., Nuphar luteum (L.) Sm., Nymphosanthus luteus (L.) Fernald

Čeleď: Nymphaeaceae - leknínovité

Status: běžný druh

 

Popis: Vodní rostliny s plazivým, vidličnatě větveným oddenkem a na hladině plovoucími listy. Listová čepel je široce eliptická, kožovitá, tmavě zelená, ze spodu lysá, na bázi dělená maximálně do třetiny listu, na konci okrouhlá. Řapíky jsou dvojhranné, různě dlouhé (podle výšky vodního sloupce, obvykle však okolo 2 m). Květy jsou jasně žluté, okolo 5 cm velké. Kališní i korunní lístky se vyskytují ve velkém počtu. Plod je kulovitý až vejcovitý, směrem k vrcholu kuželovitě protažený, dužnatý. Uvnitř dužniny jsou ukryta elipsovitá semena.

 

Možná záměna: S druhem stulík malý (Nuphar pumila), který je výrazně vzácnější a má listy na rubu krátce chlupaté a na bázi hlouběji vykrojené. Květy jsou u tohoto druhu obvykle drobnější.

 

Rozšíření: Široce rozšířený druh s eurasijským areálem. Vyskytuje se v téměř celé Evropě kromě nejjižnějších poloh Středozemí a severní Skandinávie, dále roste v severní Africe, ve východním Středozemí (Turecko, Palestina, Libanon, Sýrie), na Kavkaze a v Zakavkazsku či Íránu. Na východě areál výskytu končí na jihozápadní až střední Sibiři a v Mongolsku. V Severní Americe je nahrazen několika dalšími druhy, které jsou občas hodnoceny jako podruhy stulíku žlutého.

 

V ČR se vyskytuje poměrně hojně především v termofytiku, směrem do vyšších poloh postupně ubývá. Výškové maximum tohoto druhu se nachází ve výškách okolo 750 m n. m. Nejhojněji se vyskytuje v aluviích větších toků a v rybničních pánvích.

 

Ekologie: Stulík žlutý je druhem stojatých až velmi pomalu plynoucích vod s bahnitým dnem a větším obsahem živin. Nalezneme ho na hladině slepých ramen, rybníků či vodních nádrží s eutrofnější vodou. Celkem dobře snáší znečištění vody. Je diagnostickým druhem vodních společenstev svazu Nymphaeion albae.

 

Hydrofyt s fenologickým optimem v červnu až srpnu.

 

Význam: Stulíky jsou spolu s lekníny považovány za jednu z bazálních skupin krytosemenných rostlin. Stulík žlutý je poměrně oblíbenou dekorativní rostlinou a mimoto obsahuje větší množství alkaloidů a glykosidů, z nichž některé jsou používány ve farmaceutickém průmyslu (např. při výrobě sedativ).