Myrmecaelurus trigrammus - mravkolev

31. 1. 2023 vytvořil Filip Trnka

Myrmecaelurus trigrammus (Pallas, 1771) – mravkolev

Čeleď: Myrmeleonidae – mravkolvovití

Status: vzácný druh

 

Popis: Délka těla 30–35 mm, rozpětí křídel 27–38 mm. Tykadla kyjovitá černá, ve vrchní části hnědá. Celé tělo žluté s černými skvrnami a páskami. Zadeček s výraznými černými liniemi. Samečci mají na šestém a sedmém zadečkovém článku třásně chloupků. Přední i zadní křídla s výraznou bílou skvrnou v horní třetině křídel.

 

Možná záměna: Podobným druhem je mravkolev žlutorohý (Megistopus flavicornis), kterého od Myrmecaelurus trigrammus lze odlišit dle žlutého vrcholku tykadel a podle tmavé skvrnky na předních křídlech.

 

Rozšíření: V Evropě především ve východním Mediteránu s výjimkou jižního Španělska a Francie. Dále v jižní Itálii, Rumunsku, na Balkánském poloostrově a Rusku. Nejseverněji izolované populace na Slovensku a Maďarsku. V Asii je druh rozšířen v Male Asie, Kavkaze, Íránu, Kazachstánu, Tádžikistánu a Irkutské oblasti Ruska.

 

V ČR je znám pouze jediný nález ze Znojemska, konkrétně z lokality Hnanice.

 

Biologie a ekologie: Dospělci od konce května do září, ve střední Evropě maximum v srpnu a září. Xerotermofilní druh žijící na biotopech s chudou vegetací s písčitou půdou jako jsou stepi, písčiny, suché louky nebo pastviny. Mladé larvy si staví trychtýře, starší larvy žijí pod povrchem půdy a aktivně loví. Trychtýře jsou na otevřených osluněných místech často v blízkosti trsů trávy méně kamenů nebo stromů.

 

 

Literatura:

 

Aspöck H., Aspöck U. & Hölzel H. (1980): Die Neuropteren Europas. Bd. I, II. Krefeld. 

 

Badano D. & Pantaleoni R.A. (2014): The larvae of European Myrmeleontidae (Neuroptera). Zootaxa 3762: 1–71. 

 

Kačírek A. (1999): Myrmecaelurus trigrammus (Pallas) - nový druh mravkolva pro území České republiky (Neuroptera: Myrmeleontiadae). Myrmecaelurus trigrammus (Pallas)- a new ant-lion species for the territory of the Czech Republic (Neuroptera: Myrmeleontidae). Sborník Přírodovědného klubu v Uherském Hradišti 4: 115–117.