Myosotis ramosissima Schultes – pomněnka chlumní
Syn.: Myosotis hispida Schlecht.; M. filiformis Schleicher; M. aprica Opiz in Bercht. et Opiz
Čeleď: Boraginaceae – brutnákovité
Status: běžný druh
Popis: Bylina s tenkými kořeny, od báze větvenou, rovnými chlupy hustě chlupatou lodyhou, vysokou obvykle 20–30 cm. Listy obkopinaté, zaokrouhlené, na obou stranách hustě odstále chlupaté; dolní listy nahloučené v růžice. Květenství větvené, bez listenů; květní stopky za plodu 2–3 mm dlouhé, rovnovážně odstálé, nanejvýš zdéli kalicha. Kalich trubkovitý, s háčkovitými chlupy; koruna z kalicha nevyčnívá, nálevkovitá, bělá; korunní lem světle modrý. Tvrdky vejcovité, hnědé.
Možná záměna: Habitem podobná je pomněnka tuhá (Myosotis stricta), která má v květenství přítomné listeny, její plodní stopky jsou nápadně krátké a na bázi lodyhy jsou přítomny i háčkovité nebo obloukovitě prohnuté chlupy. Podobná je též pomněnka rolní (M. arvensis), která je robustnější, má spodní plodní stopky až 2krát delší než kalich, dlouhé 5–7 mm a tvrdky za zralosti černé.
Rozšíření: Druh převážně s evropským areálem, vyjma nejsevernějších oblastí Skandinávie, s přesahem do severní části Afriky, Malé Asie a na Blízký východ. Roste též na Kavkaze. Jako nepůvodní druh je znám z Nového Zélandu a ze Severní Ameriky.
Na českém území má těžiště výskytu v teplých oblastech termofytika a mezofytika. Do oreofytika nezasahuje. Vyhýbá se rovněž chladnějším pahorkatinám a rozsáhlejším lesnatým oblastem.
Ekologie: Pomněnka chlumní preferuje nezapojená a mezernatá stanoviště v suchých výslunných stráních, na úhorech, mezích, v lomech, při okrajích cest a železničních kolejí. Roste především na suchých substrátech s různou reakcí pH.
Jednoletý terofyt s fenologickým optimem od dubna do května.
Literatura:
Štěpánková J. (2000): Myosotis L. In: Slavík B. (ed.), Květena České republiky, vol. 6, Academia, Praha, 216–234.
Najdete zde již více než 2700 druhů rostlin, hub a živočichů!