Microplana terrestris - ploštěnka lesní

24. 11. 2023 vytvořil Ondřej Machač

Microplana terrestris (O.F. Müller, 1774) – ploštěnka lesní

Čeleď: Geoplanidae – ploštěnkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 10–25 mm. Tělo je protáhlé, červovité, měkké, dorzoventrálně zploštělé a tupě zakončené. Při podráždění se stáhne podobně jako nazí plži. Na konci těla v hlavové části jsou nápadná dvě tmavá očka, která jsou viditelná u světlých jedinců. Zbarvení je variabilní, od světle hnědé, šedé až po téměř černou.

 

Možná záměna: Záměna je možná s některými dalšími suchozemskými ploštěnkami. V ČR zřejmě pouze dva původní druh. Ploštěnka vlhkomilná (Microplana humicola) je však menší a téměř průhledná. Podobná je také zřejmě nepůvodní ploštěnka dvoupruhá (Rhynchodemus sylvaticus), která má štíhlejší tvar těla a často dva tmavší proužky. Vyskytuje se synantropně. Ploštěnka lesní připomíná také mladé slimáčky (Deroceras), se kterými bývá někdy zaměňována.

 

Rozšíření: Evropský druh, mírný pás Evropy. Zavlečena byla do Severní Ameriky.

 

V ČR hojný druh, po celém území, od nížin do hor.

 

Biologie a ekologie: Ploštěnka lesní obývá různé lesní biotopy, od lužních lesů v nížinách až po horské smíšené lesy. Méně hojná je na mokrých loukách a lučních prameništích. Žije na vlhkých místech, často v okolí potoků a pramenišť. Najdeme ji pod kameny, kusy dřeva, ve vlhkém spadeném listí a na povrchu půdy. Je to dravec a dokáže ulovit drobné bezobratlé živočichy a jejich larvy, preferuje však organické zbytky živočišného původu. Při pohybu vylučuje hlen a je poměrně pohyblivá.

 

 

Literatura:

 

Hrabě S. et al. (1954): Klíč k určování zvířeny ČSR. Vol. 1. ČSAV, Praha.

 

Horsák M. (2015): Suchozemské ploštěnky naší fauny. Živa 6/2015.