Melanargia galathea - okáč bojínkový

29. 11. 2009 vytvořil Filip Trnka

Melanargia galathea (Linnaeus, 1758) - okáč bojínkový

Syn.: Agapetes galathea (Linnaeus, 1758); Papilio galathea Linnaeus, 1758

Čeleď: Nymphalidae - babočkovití

Status: běžný druh

 

 

Popis: Rozpětí křídel 37-52 mm. Zbarvení svrchní strany křídel je černá s bílo-žlutými skvrnami. Spodní strana stejného sbarvení s převažující bílo-žlutou a nápadnými řady ok. Housenka nejčastěji hnědá nebo zelená, jemně chloupkovaná s bílým pruhem na boku.

 

Rozšíření: Západopalearktický druh (Od Pyrenejského poloostrova až po Ural). Vyskytuje se i v jižní Anglii. Nevyskytuje se v nejsevernější Skandinávii. Zasahuje do severní Afriky, dále do Turecka a Zakavkazí.

 

V ČR se jedná o hojný druh, vyskytující se prakticky po celém území s vyjímkou vysokých hor.

 

Biologie a ekologie: Dospělí motýli od konce května do srpna, má jednu generaci do roka. Druh především osídlující volnou krajinu a to zejména luční společensteva, od podmáčených luk až po xerotermní trávníky. Rychle osidluje i druhotná stanoviště vznikající antropogenní činností. Dospělci s oblibou sají nekrar na pcháčích (Cirsium spp.), bodlácích (Carduus spp.) a chrpách (Centaurea spp.). Samičky mají typické chování, při kladení vajíček nejprve sedí na vegetaci, ohýbají zadeček a jakmile mají na konci zadečku vajíčko, prudce vzlétnou a vajíčko pustí na zem. Jako živnou rostlinou pro housenky slouží několik druhů trav, uvádí se kostřavy (Festuca spp.), válečka (Branchypodium spp.) nebo sveřep přímý (Bromus erectus). Housenky žijí solitérně a zimují.

 

melanargia_galathea1 melanargia_galathea2 melanargia_galathea3