Locustella luscinioides Savi 1824 – cvrčilka slavíková
Řád: Passeriformes – pěvci, čeleď: Sylviidae – pěnicovití
Status: ohrožený druh, IUCN: EN
Popis: Cvrčilka slavíková patří do nepočetného rodu Locustella (10 druhů), který je na našem území zastoupen třemi hnízdícími druhy. Jedná se o drobného tažného pěvce s délkou těla až 15 cm a hmotností přibližně 17 g. Ve srovnání s velmi početným a především velmi dobře známým vrabcem domácím (Passer domesticus) působí protáhlejším a méně zavalitým dojmem. Celkové zbarvení je nevýrazné, hnědé s břišní stranou světlejší než hřbetní. Na rozdíl od velmi podobných rákosníků mají všechny druhy cvrčilek nohy růžové (viz foto). U tohoto druhu není vyvinut pohlavní dimorfismus a samec se od samice tedy neliší ani zbarvením ani velikostí.
Možná záměna: Na našem území můžete cvrčilku slavíkovou zaměnit s rákosníkem obecným či zpěvným (Acrocephalus scirpaceus a A. palustris). Pozorovat cvrčilku je ovšem velmi obtížné a proto je hlavní určovací znak její hlas.
Rozšíření a početnost: Cvrčilka slavíková má dva poddruhy L. l. luscinioides žijící v Evropě a L. l. fusca žijící v Turkestánu. Hnízdní areál v Evropě zasahuje od jihu až po sever Německa, Dánska a Litvy. Na našem území se početnost odhaduje na 450–900 hnízdících párů.
Biologie a ekologie: Cvrčilka slavíková je habitatovým specialistou (vázaným na specifický typ prostředí). Hnízdí výhradně v rozsáhlých rákosinách či orobincových porostech. Ptáci staví kulovité hnízdo upevněné na rostliny těsně nad hladinou. Hnízdo je velmi nenápadné a je velmi těžké jej najít. Hnízdí dvakrát ročně v období května až července, hnízdo obsahuje v průměru 4 vejce, na kterých sedí 14 dní převážně samice. Po vyklubání krmí oba rodiče mláďata až do jejich vylétnutí z hnízda po dobu 14 dní. V rákosinách se živí převážně komáry či mšicemi.
Hlas: Zpěv samců v hnízdím období při obhajobě teritoria je charakteristický. Jedná se o nepřetržité cvrčení, velmi vysoké a křehké. Samci zpívají převážně v podvečer a v noci. Hlas je zaměnitelný s hlasem cvrčilky zelené (Locustella naevia), která se ovšem vyskytuje na podmáčených loukách a ruderálech. Nahrávku zpěvu samce cvrčilky slavíkové najdete zde.
Tah: Zimoviště toho druhu se nacházejí v subsaharské Africe – Mali, Mauritánie a Niger v západní Africe a Etiopie a jižní Súdán v Africe východní.
Literatura:
Hudec K. (ed.) 1983: Fauna ČSSR Ptáci 3/I. Academia, Praha.
Klůz Z. 1980: Pomocné ornitologické tabulky. Krajské středisko Státní památkové péče a ochrany přírody v Ostravě.
Svensson L., Mullarney K.Zettenström D. & Grant P. J. 2012: Ptáci Evropy, severní Ameriky a Blízkého Východu. Nakladatelství Ševčík, Plzeň.
Šťastný K., Bejček V. & Hudec K. 2006: Atlas hnízdního rozšíření ptáků v České republice 2001–2003. Aventinum, Praha.
BirdLife International 2015: Species – Savi’s Warbler. dostupné z URL: http://www.birdlife.org/datazone/species/factsheet/22714684
IUCN 2015: Red list of threatened species – Savi’s Warbler. dostupné z URL: http://www.iucnredlist.org/details/22714684/0
Najdete zde již více než 2800 druhů rostlin, hub a živočichů!