Laccaria amethystina - lakovka ametystová

8. 11. 2020 vytvořil Stanislav Rada

Laccaria amethystina Cooke – lakovka ametystová

Syn.: Agaricus amethystinus Huds.; Collybia amethystina (Cooke) Quél.; Laccaria laccata var. amethystina (Cooke) Rea; Laccaria hudsonii Pázmány; Agaricus lividopurpureus With.

Čeleď: Hydnangiaceae – lanýžovcovité

Status: běžný druh

 

Popis: Drobná houba o výšce 3–12 cm. Klobouk dorůstá průměru 1–6 cm, v mládí je sklenutý, poté rozložený (plochý až nálevkovitý). Okraj klobouku je jemně rýhovaný. Lupeny jsou řídké, ve stáří často zkadeřené. Třeň je dosti tenký. Zbarvení plodnic je fialové, přičemž se mění v závislosti na vlhkosti (hygrofánie) – za vlhka je barva sytě fialová (modrofialová až purpurově fialová), za sucha světlejší (bledě fialová, světle lila). Dužina je taktéž fialová, u starších plodnic může být i narůžovělá nebo světle hnědá. Její vůně i chuť je nevýrazná. Výtrusy o velikosti 8–10 µm mají kulovitý tvar, jsou ostnité a bezbarvé. Výtrusný prach je světle fialový až bílý.

 

Možná záměna: Díky charakteristické sytě fialové barvě a malé velikosti je záměna nepravděpodobná. Jedovatá helmovka ředkvičková (Mycena pura) se může zbarvením lakovce ametystové někdy podobat, zpravidla však není tak sytě zbarvená, lupeny má bílé až našedlé (maximálně s fialovým nádechem) a vyznačuje se výraznou ředkvičkovou vůní. Fialově zbarvené houby čirůvka fialová (Lepista nuda, jedlá), pavučinec fialový (Cortinarius violaceus, nejedlý) nebo pavučinec modrý (Cortinarius caerulescens, jedlý) jsou podstatně větší a mohutnější.

 

Rozšíření: Vyskytuje se v Evropě, v mírném pásu Asie a Severní Ameriky, v Africe i v Austrálii.

 

V ČR hojný druh, rozšířený po celém území.

 

Ekologie: Lakovka ametystová roste běžně v listnatých, smíšených i jehličnatých lesích, dále také v parcích, stromořadích nebo zahradách. Je to mykorhizní druh houby, nejčastěji pod buky, duby a smrky. Upřednostňuje písčité nevápnité půdy, ale objevuje se i na půdách vápnitých. Plodnice vyrůstají od června do listopadu, obvykle ve skupinách.

 

Význam: Jedlá houba, vhodná zejména do směsí, nicméně mnoho houbařů odrazuje výrazná fialová barva, která přetrvává i v připraveném pokrmu. Sbírají se zejména kloboučky, třeně jsou tuhé. Plodnice údajně mají výraznou schopnost koncentrovat v sobě arsen a cesium.

 

 

Literatura:

 

Jirásek S. (2020): Lakovka ametystová [citováno 8.11.2020]. In: Zicha O. (ed.) (1999–2020): BioLib. Dostupné na https://www.biolib.cz/cz/taxon/id60715/

 

Keizer G. J. (1998): Encyklopedie hub. Rebo Productions, Čestlice.