Gymnosporangium sabinae - rez hrušňová

11. 12. 2016 vytvořil Ondřej Machač

Gymnosporangium sabinae (Dicks.) G. Winter – rez hrušňová

Syn.: obnaženka hrušňová

Čeleď: Pucciniaceae – rzi

Status: běžný druh

 

Popis: Tato rez patří mezi tzv. dvoubytné rzi, vyznačující se dvěma „typy“. Telia jsou podlouhlé, jazykovité útvary o délce 5–25 mm, vyrůstají ve skupinách. Zbarvení telií je oranžově hnědé, skořicové nebo žlutavé. Obsahují protáhlé zimní výtrusy - teliospory. Zpočátku se projevují jako drobné žlutavé skvrny v prasklinách kůry, později z nich vyrůstají jazykovité prašné útvary (telia). Rostou na jalovcích. Spermogonia jsou bradavičnaté útvary s plodnicemi (aecia), ve kterých se tvoří letní výtrusy – aeciospory. Zpočátku žlutavé skvrny na listech, později bradavičnaté útvary s několika roztřepenými plodničkami. Roste na hrušních.

 

Rozšíření: Euroasijský druh – celá Evropa, Blízký východ a východ Asie, sever Afriky. Zavlečena do Severní Ameriky.

 

V ČR hojný druh po celém území.

 

Biologie a ekologie: Tato houba střídá dva hostitele. Telia rostou v jarním období na větvích jalovců (Juniperus sp.). Jazykovitá prašná telia vyrůstají zejména v dubnu a produkují výtrusy, které napadají hrušně. Spermogonia poté rostou na listech hrušní (Pyrus sp.) – od května se tvoří skvrny na listech, ze kterých v srpnu až září vyrůstají plodnice. Výtrusy se šíří vzduchem. Napadené dřeviny jsou oslabené a vnímavé k dalším patogenům, při dlouhodobém napadení dřeviny chřadnou a může dojít až k jejím úhynu.

 

Význam: Jedná se o významného škůdce hrušní a jalovců. Z hospodářského hlediska je tato houba významná zejména jako škůdce hrušní. Podmínkou pro její výskyt je přítomnost obou hostitelských rostlin. Nedoporučuje se tedy pěstovat hrušně v blízkosti jalovců. Doporučuje se pěstovat tyto dřeviny alespoň 200 m od sebe. Při napadení hrušní se používá postřik běžnými fungicidy před kvetením a po odkvětu. U jalovců je vhodné odstranit napadené větvičky.

 

 

 

Literatura:


Hluchý M. (1997): Obrazový atlas chorob a škůdců ovocných dřevin a révy vinné. Biocont. Laboratory.

 

Juroch J. (2006): Rzivost hrušně - stále významnější choroba hrušní. MZEM, Praha.