Gnaphalium norvegicum - protěž norská

3. 1. 2010 vytvořil Michal Hroneš

Gnaphalium norvegicum Gunn. - protěž norská  

Syn.: Gnaphalium fuscatum Pers., Gnaphalium sylvaticum var. fuscatum (Pers.) Wahlenb., Gnaphalium sylvaticum subsp. fuscatum (Pers.) Čelak., Omalotheca norvegica (Gunn.) Sch. Bip. et F. W. Schultz  

Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité  

Status: C4

 

Popis: Vytrvalé, trsnaté, 7 až 40 cm vysoké rostliny s šedě, plstnatě chlupatými, přímými až vystoupavými, téměř nevětvenými lodyhami. Spodní listy jsou široce kopinaté, na líci hustě plstnaté, zřetelně trojžilné, za květu odumřelé, čepel je pozvolna zúžená na řapík. Listeny jsou úzce kopinaté. Úbory jsou mnohokvěté, přisedlé až krátce stopkaté. Květy jsou drobné, hnědavé až červenohnědé. Nažky jsou elipsovité, krátce chlupaté.

 

Možná záměna: S druhem protěž lesní (Gnaphalium sylvaticum), která má spodní listy jednožilné, na líci lysé až přitiskle chlupaté.

 

Rozšíření: Druh s ostrůvkovitým cirkumpolárním areálem. V Evropě (kde je nejhojnější) se vyskytuje ve Skandinávii, na Islandu, ve Skotsku a v horách střední a jihovýchodní Evropy (Sudety, Alpy, Karpaty, Balkánské hory). Areál dále zahrnuje Sibiř, hory střední Asie, jih Grónska a východní pobřeží Kanady.

 

V ČR se vyskytuje především ve vrcholových partiích pohraničních hor, ve výškách přibližně 1000 - 1600 m n. m. Nalezneme ji v Hrubém Jeseníku, Krkonoších, v Jizerských a Orlických horách, na Šumavě či v Moravskoslezských Beskydech. Vzácněji sestupuje i do nižších poloh (údolí Krkonoš, Ještědsko-Kozákovský hřbet).

 

Ekologie: Protěž norská je horským, chladnomilným druhem, který roste na chudých a málo zapojených horských trávnících, na travnatých holích, v porostech kosodřeviny, na okrajích lesů a na lesních cestách. Vyhovují jí čerstvě vlhké, na živiny poměrně bohaté, rašelinné, písčité či hlinité půdy, obvykle s kyselou reakcí.

 

Hemikryptofyt, který kvete od července do září.

 

 

 

Literatura:

 

Hrčka D. (2004): Gnaphalium L. – protěž. – In: Slavík B., Štěpánková J. & Štěpánek J. (eds), Květena České republiky 7, p. 97–102, Academia, Praha.