Geophilus flavus (De Geer, 1778) - zemivka dlouhorohá
Třída: Chilopoda - stonožky
Status: běžný druh
Popis: Délka těla 40 - 60 mm. Tělo je tenké a výrazně dlouhé, zbarveno je světle žlutě až bělavě. Hlava je malá, oranžovo hnědě zbarvená. Na hlavě je pár poměrně dlouhých článkovaných tykadel. Kusadla nejsou opatřena zoubky, bazální část čelisti druhého páru je srostlá. Tělní články téměř stejně velké. Nohy jsou zbarvené stejně jako tělo. Vlečné nohy jsou krátké a článkované.
Možná záměna: Záměna možná s ostatními zemivkami rodu Geophilus, který je na první pohled velmi podobný. Určení jen za pomocí klíče. V ČR se vyskytuje 10 druhů zemivek rodu Geophilus.
Rozšíření: Evropa.
V ČR hojný druh, po celém území. Jeden z našich nejhojnějších druhů zemivek.
Biologie a ekologie: Zemivka dlouhorohá obývá různé biotopy s dostatkem úkrytů a určitou vlhkostí. Najdeme ji v různých typech lesů, ale i v okolí lidských sídel, zahradách apod. Žije skrytým způsobem života v půdě, pod kameny nebo dřevem. Živí se různými drobnými živočichy a různými organickými zbytky živočišného původu. Pohybuje se velice hbitě a při vyrušení se snaží rychle ukrýt.
Literatura:
Laška, V. (2004): Atlas rozšíření stonožek (Chilopoda) České republiky. Bakalářská práce, Katedra ekologie a životního prostředí, PřF, Univerzita Palackého v Olomouci , 87 pp.
Neckářová M. (2009): Stonožky řádu Lithobiomorpha České republiky, Bakalářská práce, Katedra ekologie a životního prostředí, PřF, Univerzita Palackého v Olomouci, 95 pp.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!