Galeopsis speciosa - konopice sličná

7. 10. 2012 vytvořil Michal Hroneš

Galeopsis speciosa Mill. – konopice sličná
Syn.: Galeopsis tetrahit var. grandiflora L., Galeopsis versicolor Curtis, Galeopsis tetrahit subsp. versicolor (Curtis) Čelak., Galeopsis tetrahit var. versicolor (Curtis) O. Kuntze, Galeopsis flavescens Borbás, Tetrahit sulfureum Fourr.
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Status: běžný druh

Popis:
Jednoleté byliny s krátkým větveným kořenem a dutou, větvenou, obvykle hustě chlupatou lodyhou. Listy jsou dlouze řapíkaté, vejčitě kopinaté, na bázi klínovité, na konci protažené do dlouhé špičky, na okraji hrubě zubaté, na líci přitiskle chlupaté, na rubu roztroušeně chlupaté až olysalé. Květenstvím je lichopřeslen. Listence jsou na konci úzce zašpičatělé, na okraji chlupaté s roztroušenými stopkatě žláznatými chlupy. Kališní trubka je roztroušeně chlupatá až olysalá, kališní cípy jsou trojúhelníkovité. Koruna je pyskatá, hustě pýřitě chlupatá, světle žlutá s tmavě žlutou centrální skvrnou, spodní pysk je tmavě růžový až fialový. Plodem jsou hnědé, hladké tvrdky.

Možná záměna: Od našich ostatních zástupců rodu konopice (Galeopsis) se liší nápadně většími, žlutofialovými květy

Rozšíření: Euro-západosibiřský druh, jehož areál se rozkládá od západní Evropy (Irsko, Velká Británie, Francie) po tok řeky Jenisej na východě, na jih zasahuje do severních oblastí Mediteránu, na sever do střední až severní Skandinávie a Finska. Zavlečen byl do Severní Ameriky.

V ČR se vyskytuje roztroušeně až hojně od nížin do hor, s těžištěm rozšíření v lesnatých oblastech středních a vyšších poloh.

Ekologie: Konopice sličná je převážně stínomilným a vlhkomilným druhem, který se vyskytuje v podrostu lužních lesů a křovin, ve vlhkých příkopech, na březích řek, občasně také na rumištích či na okrajích polí.

Terofyt, který kvete od července do září.

 


Literatura:


Slavíková Z. (2000): Galeopsis L. – In.: Slavík B. (ed.), Květena České republiky 6, Academia, Praha, 588–596.