Eryngium campestre L. - máčka ladní
Syn.: Eryngium campestre subsp. contractum (Micheletti) Degen, Eryngium latifolium Hoffmanns. & Link
Čeleď: Apiaceae - miříkovité
Status: běžný druh
Popis: Vytrvalé, 30-80 cm vysoké, ostnité rostliny s protáhlým, větveným kořenem, přízemní růžicí listů a větvenou, v průřezu oblou lodyhou. Přízemní listy jsou peřenosečné, v obrysu trojúhelníkovité až trojúhelníkovitě vejčité, kožovité, tmavě až sivozelené na okraji ostnitě zubaté, dlouze řapíkaté. Lodyžní listy jsou podobné spodním, ale drobnější, jednodušeji dělené, krátce řapíkaté až přisedlé a ouškatě objímavé. Květy, vyrůstající z úžlabí ostnitých listenů, jsou drobné, bělavé, složené do kulovitých hlávek. Plodem je dvounažka.
Možná záměna: Od podobné, avšak výrazně vzácnější máčky plocholisté (Eryngium planum) se liší zejména zpeřenými přízemními listy, zelenavou lodyhou či kulovitými květenstvími.
Rozšíření: Máčka ladní je druhem rozšířeným především v teplejších oblastech Evropy a západní Asie. Celkový areál se rozkládá od jižní Anglie na západě, přes střední Evropu, Středomoří, Ukrajinu a jižní Rusko, po Turecko a podhůří Kavkazu na východě. Sekundární výskyt je udáván z Dánska, Severní Ameriky či Jihoafrické republiky.
V ČR se vyskytuje roztroušeně až lokálně hojně v teplejších oblastech (termofytikum a teplejší mezofytikum), do vyšších poloh vystupuje vzácně a zpravidla se jedná o zavlečení člověkem. V horách neroste.
Ekologie: Teplomilnější a suchomilnější druh, který roste na slunných pastvinách, lesostepních stráních, na okrajích cest či na železničních náspech. Obvykle na zásaditém, mírně skeletnatém podloží. Je diagnostickým druhem teplomilných společenstev svazů Erysimo diffusi-Agrostietum capillaris a Helichryso arennariae-Festucetum pallentis.
Máčka ladní má vyvinut zajímavý způsob rozšiřování. Jedná se o takzvaného stepního běžce, tedy rostlinu, jejíž květenství se na sklonku vegetační sezóny oddělí od rostliny a nechává se unášet větrem.
Hemikryptofyt kvetoucí v letních měsících, od konce června do srpna.
Najdete zde již více než 2000 druhů rostlin, hub a živočichů!
Navštivte výroční setkání Moravskoslezské pobočky
České botanické společnosti 16. 2. 2019 v Olomouci.
Více informací zde.
-----------------------------
Vyšlo nové číslo časopisu Forum ochrany přírody
Internetová verze je dostupná zde.
-----------------------------
Pomozte mapovat českou přírodu s novým projektem a aplikací.
Více informací zde.
Určovací poradna NB
Chcete určit nějakou rostlinu, houbu nebo živočicha?
Pošlete redaktorům fotku! ;)